more_horiz
Wiadomości

Tak można pomóc Ukrainie. Lista zweryfikowanych organizacji i zbiórek

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 12:00
Ukraina walczy z rosyjską inwazją. Kraj jest niszczony bombami, giną cywile, kobiety i dzieci. Tysiące ludzi ucieka przed wojną do Polski. W obliczu humanitarnej katastrofy nikt nie może pozostać obojętny. Przygotowaliśmy listę zweryfikowanych zbiórek i organizacji pomocowych, a także numery kont, na które można wpłacać pieniądze. Podpowiadamy, jak można przyjąć uchodźców pod swój dach.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: PR

Lista wszystkich zweryfikowanych organizacji i zbiórek na pomoc Ukrainie znajduje się TUTAJ

CARITAS POLSKA

Caritas Polska ogłosiła zbiórkę pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy". Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej. - Sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna i zakres potrzeb będzie ewoluował w czasie. Monitorujemy rozwój wypadków i będziemy określać skalę potrzebnego wsparcia, również w przypadku możliwych przesiedleń ludności z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi. Pozostajemy solidarni z naszym wschodnim sąsiadem i mamy nadzieję, że dalsza inwazja Rosji zostanie zatrzymana - powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska

Środki na pomoc dla Ukrainy można przekazywać poprzez stronę caritas.pl lub wysyłając pod numer 72052 SMS o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).

Wpłaty można także dokonać bezpośrednio na konto organizacji:

77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA

POLSKA AKCJA HUMANITARNA

Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na żywność i artykuły higieniczne. Wsparciem zostaną objęte osoby poszkodowane w wyniku wojny, a także uchodźcy przybywający do Polski. - W pierwszej kolejności będziemy dostarczać żywność oraz inne niezbędne produkty, aby mieszkańcy mogli przetrwać najtrudniejsze chwile. Liczymy, że społeczeństwo odpowie na apel o wsparcie naszych najbliższych sąsiadów - powiedział rzecznik prasowy PAH Rafał Grzelewski.

Polska Akcja Humanitarna działa na Ukrainie od ośmiu lat, czyli od początku konfliktu zbrojnego w 2014 r. Rok później we wschodniej części kraju otworzono stałą misję.

Wpłat można dokonywać na stronie internetowej pah.org.pl/sos-ukraina lub bezpośrednio na konto organizacji: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772.

POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej dostarczyło do Charkowa pierwszy transport z zestawami higienicznymi, generatorami, latarkami i kuchenkami. PCPM zbiera pieniądze na kolejne transporty.

Wpłat można dokonywać przez indywidualne konto bankowe: mBank 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001; tytuł wpłaty: Pomoc dla Ukrainy oraz na Facebooku PCPM

POLSKA MISJA MEDYCZNA

PMM zapowiedziała, że za zebrane pieniądze kupi środki medyczne, w tym opatrunki.

Pomoc PMM dla Ukrainy można wesprzeć poprzez:

UNICEF

Zebrane środki przekazane zostaną na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych.

Darowiznę można przekazać pod linkiem: https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy

STOWARZYSZENIE SOS WIOSKI DZIECIĘCE W POLSCE

Stowarzyszenie chce zapewnić bezpośrednią pomoc dla opuszczonych dzieci i rodzin zastępczych w Ukrainie. Zbiórka prowadzona jest pod linkiem: https://pomagam3.wioskisos.org/?utm_source=mainweb&utm_medium=baner&utm_campaign=dzieciukr

PKO BANK POLSKI

Fundacja PKO Banku Polskiego uruchomiła specjalne konto do wpłat na rzecz pomocy dla Ukrainy. Można wesprzeć dowolną kwotą.

Dane do przelewu:
Fundacja PKO Banku Polskiego
Tytuł: Wpłata na pomoc dla Ukrainy
Nr konta: 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014

Wpłaty możesz również dokonać w aplikacji mobilnej IKO.

PKO BP zniósł także opłaty za przelewy na Ukrainę. Znosimy opłaty za szybki przelew do Kredobanku oraz za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku na Ukrainie. Mamy nadzieję, że tym gestem choć odrobinę pomożemy naszym sąsiadom z Ukrainy w tym trudnym dla nich czasie - poinformowano na Twitterze.

Kredobank jest uniwersalnym bankiem z centralą we Lwowie, jego właścicielem jest PKO Bank Polski. Sieć placówek Kredobanku obejmuje centralę we Lwowie oraz 82 oddziały na terenie całej Ukrainy; posiada ponad 588 tys. klientów detalicznych i 57 tys. firm i przedsiębiorstw.

BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO

Bank Gospodarstwa Krajowego w imieniu Narodowego Banku Ukrainy otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki mają trafić bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania. Wpłat na konto należy dokonywać w złotych polskich - informuje BGK, który jest polskim państwowym bankiem rozwoju.

Środki należy wpłacać na numer rachunku: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002

Odbiorca: Narodowy Bank Ukrainy.

Tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy.

W najbliższych dniach BLIK ma uruchomić możliwość wpłat na to konto także poprzez system BLIK.

***

Szczegóły i regulamin wszystkich zbiórek można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych organizacji.

Informacje w związku ze spodziewanym napływem uchodźców z Ukrainy

INFOLINIE

Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75 - przekazało MSZ. Resort przypomina też, że działa specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.


PLATFORMA 

Rząd uruchomił także platformę pomagamukrainie.gov.pl, na której będzie można zgłaszać z jednej strony gotowość pomocy, z drugiej zapotrzebowanie na pomoc. Jest tam także zweryfikowana lista wszystkich organizacji, które niosą pomoc Ukrainie.

Jak przyjąć uchodźców w domu?

Osoby chętne do zaoferowania schronienia uchodźcom z Ukrainy można zgłaszać na stronie Polacy dla Ukrainy https://polacydlaukrainy.pl/

Ofertę tymczasowego noclegu dla uchodźców w Warszawie można zgłosić przez formularz na stornie Ochotnicy Warszawa oraz w formularzu Ukraińskiego Domu w Warszawie.

Zbiórki darów

Zbiórkę darów rzeczowych, takich jak żywność długoterminowa, kosmetyki, środki opatrunkowe i koce termiczne ogłosił Polski Czerwony Krzyż. Szczegóły można znaleźć tutaj: https://pck.pl/zbiorka-darow-rzeczowych-dla-cuhcodzcow-z-ukrainy/

Wolontariat

Osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami i wolontariuszkami mogą zgłaszać się do licznych organizacji.

Fundacja Ocalenie wciąż poszukuje chętnych osób. Formularz zgłoszeniowy można wypełnić pod tym linkiem: https://ocalenie.org.pl/ukraina-pomoc

Polski Czerwony Krzyż także poszukuje wolontariuszy.

Można oddać krew

Osoby, które zdecydują się oddać krew dla potrzebujących na Ukrainie mogą znaleźć najbliższy punkt krwiodawstwa na stronie https://krwiodawcy.org/krew-dla-ukrainy

Pomoc zwierzętom

Pieniądze można też wpłacać na organizacje niosące pomoc zwierzętom przebywającym na terenie Ukrainy. Zbiórkę w tym celu zorganizowała Fundacja Benek. Wpłaty można dokonywać tu: https://fundacjabenek.pl/ukraina/

paw/

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem