Tak można pomóc Ukrainie. Lista zweryfikowanych organizacji i zbiórek
Ukraina walczy z rosyjską inwazją. Kraj jest niszczony bombami, giną cywile, kobiety i dzieci. Tysiące ludzi ucieka przed wojną do Polski. W obliczu humanitarnej katastrofy nikt nie może pozostać obojętny. Przygotowaliśmy listę zweryfikowanych zbiórek i organizacji pomocowych, a także numery kont, na które można wpłacać pieniądze. Podpowiadamy, jak można przyjąć uchodźców pod swój dach.
2022-02-25, 12:00
Lista wszystkich zweryfikowanych organizacji i zbiórek na pomoc Ukrainie znajduje się TUTAJ
CARITAS POLSKA
Caritas Polska ogłosiła zbiórkę pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy". Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej. - Sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna i zakres potrzeb będzie ewoluował w czasie. Monitorujemy rozwój wypadków i będziemy określać skalę potrzebnego wsparcia, również w przypadku możliwych przesiedleń ludności z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi. Pozostajemy solidarni z naszym wschodnim sąsiadem i mamy nadzieję, że dalsza inwazja Rosji zostanie zatrzymana - powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska
Środki na pomoc dla Ukrainy można przekazywać poprzez stronę caritas.pl lub wysyłając pod numer 72052 SMS o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).
Wpłaty można także dokonać bezpośrednio na konto organizacji:
REKLAMA
77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA
POLSKA AKCJA HUMANITARNA
Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na żywność i artykuły higieniczne. Wsparciem zostaną objęte osoby poszkodowane w wyniku wojny, a także uchodźcy przybywający do Polski. - W pierwszej kolejności będziemy dostarczać żywność oraz inne niezbędne produkty, aby mieszkańcy mogli przetrwać najtrudniejsze chwile. Liczymy, że społeczeństwo odpowie na apel o wsparcie naszych najbliższych sąsiadów - powiedział rzecznik prasowy PAH Rafał Grzelewski.
Polska Akcja Humanitarna działa na Ukrainie od ośmiu lat, czyli od początku konfliktu zbrojnego w 2014 r. Rok później we wschodniej części kraju otworzono stałą misję.
Wpłat można dokonywać na stronie internetowej pah.org.pl/sos-ukraina lub bezpośrednio na konto organizacji: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772.
POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej dostarczyło do Charkowa pierwszy transport z zestawami higienicznymi, generatorami, latarkami i kuchenkami. PCPM zbiera pieniądze na kolejne transporty.
REKLAMA
Wpłat można dokonywać przez indywidualne konto bankowe: mBank 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001; tytuł wpłaty: Pomoc dla Ukrainy oraz na Facebooku PCPM
POLSKA MISJA MEDYCZNA
PMM zapowiedziała, że za zebrane pieniądze kupi środki medyczne, w tym opatrunki.
Pomoc PMM dla Ukrainy można wesprzeć poprzez:
- ustawienie płatności cyklicznej w swoim banku na działania PMM lub na stronie pmm.org.pl/chce-pomoc#ukraina
- przekazanie darowizny na oficjalnej zbiórce FB dla Ukrainy - www.facebook.com/donate/375415624008297/5395474380471879
- przekazanie darowizny na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem UKRAINA
- przekazanie 1% wpisując KRS 0000162022
UNICEF
Zebrane środki przekazane zostaną na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych.
REKLAMA
Darowiznę można przekazać pod linkiem: https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy
STOWARZYSZENIE SOS WIOSKI DZIECIĘCE W POLSCE
Stowarzyszenie chce zapewnić bezpośrednią pomoc dla opuszczonych dzieci i rodzin zastępczych w Ukrainie. Zbiórka prowadzona jest pod linkiem: https://pomagam3.wioskisos.org/?utm_source=mainweb&utm_medium=baner&utm_campaign=dzieciukr
PKO BANK POLSKI
Fundacja PKO Banku Polskiego uruchomiła specjalne konto do wpłat na rzecz pomocy dla Ukrainy. Można wesprzeć dowolną kwotą.
Dane do przelewu:
Fundacja PKO Banku Polskiego
Tytuł: Wpłata na pomoc dla Ukrainy
Nr konta: 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014
REKLAMA
Wpłaty możesz również dokonać w aplikacji mobilnej IKO.
PKO BP zniósł także opłaty za przelewy na Ukrainę. Znosimy opłaty za szybki przelew do Kredobanku oraz za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku na Ukrainie. Mamy nadzieję, że tym gestem choć odrobinę pomożemy naszym sąsiadom z Ukrainy w tym trudnym dla nich czasie - poinformowano na Twitterze.
Kredobank jest uniwersalnym bankiem z centralą we Lwowie, jego właścicielem jest PKO Bank Polski. Sieć placówek Kredobanku obejmuje centralę we Lwowie oraz 82 oddziały na terenie całej Ukrainy; posiada ponad 588 tys. klientów detalicznych i 57 tys. firm i przedsiębiorstw.
BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO
Bank Gospodarstwa Krajowego w imieniu Narodowego Banku Ukrainy otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki mają trafić bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania. Wpłat na konto należy dokonywać w złotych polskich - informuje BGK, który jest polskim państwowym bankiem rozwoju.
REKLAMA
Środki należy wpłacać na numer rachunku: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002
Odbiorca: Narodowy Bank Ukrainy.
Tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy.
W najbliższych dniach BLIK ma uruchomić możliwość wpłat na to konto także poprzez system BLIK.
REKLAMA
***
Szczegóły i regulamin wszystkich zbiórek można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych organizacji.
Informacje w związku ze spodziewanym napływem uchodźców z Ukrainy
INFOLINIE
Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75 - przekazało MSZ. Resort przypomina też, że działa specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.
PLATFORMA
REKLAMA
Rząd uruchomił także platformę pomagamukrainie.gov.pl, na której będzie można zgłaszać z jednej strony gotowość pomocy, z drugiej zapotrzebowanie na pomoc. Jest tam także zweryfikowana lista wszystkich organizacji, które niosą pomoc Ukrainie.
Jak przyjąć uchodźców w domu?
Osoby chętne do zaoferowania schronienia uchodźcom z Ukrainy można zgłaszać na stronie Polacy dla Ukrainy https://polacydlaukrainy.pl/
Ofertę tymczasowego noclegu dla uchodźców w Warszawie można zgłosić przez formularz na stornie Ochotnicy Warszawa oraz w formularzu Ukraińskiego Domu w Warszawie.
Zbiórki darów
Zbiórkę darów rzeczowych, takich jak żywność długoterminowa, kosmetyki, środki opatrunkowe i koce termiczne ogłosił Polski Czerwony Krzyż. Szczegóły można znaleźć tutaj: https://pck.pl/zbiorka-darow-rzeczowych-dla-cuhcodzcow-z-ukrainy/
REKLAMA
Wolontariat
Osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami i wolontariuszkami mogą zgłaszać się do licznych organizacji.
Fundacja Ocalenie wciąż poszukuje chętnych osób. Formularz zgłoszeniowy można wypełnić pod tym linkiem: https://ocalenie.org.pl/ukraina-pomoc
Polski Czerwony Krzyż także poszukuje wolontariuszy.
Można oddać krew
Osoby, które zdecydują się oddać krew dla potrzebujących na Ukrainie mogą znaleźć najbliższy punkt krwiodawstwa na stronie https://krwiodawcy.org/krew-dla-ukrainy
REKLAMA
Pomoc zwierzętom
Pieniądze można też wpłacać na organizacje niosące pomoc zwierzętom przebywającym na terenie Ukrainy. Zbiórkę w tym celu zorganizowała Fundacja Benek. Wpłaty można dokonywać tu: https://fundacjabenek.pl/ukraina/
paw/
REKLAMA