Fala uchodźców z Ukrainy. Reporter Polskiego Radia był na przejściu w Medyce
Do godz. 15.00 w sobotę na granicy polsko-ukraińskiej strażnicy graniczni odprawili do Polski ponad 45 tysięcy osób. Od początku działań zbrojnych na Ukrainie do Polski wjechało ponad 121 tysięcy osób. Najwięcej uchodźców przekracza granicę w Medyce. Cały dzień sytuację na tym przejściu granicznym obserwował reporter Informacyjnej Agencji Radiowej Paweł Pawlica.
2022-02-26, 20:35
RELACJA Pawła Pawlicy (IAR)
Posłuchaj
Posłuchaj
W Medyce przy przejściu granicznym zebrali się wolontariusze z całej Polski, aby wspierać uchodźców z Ukrainy. Każdy po przekroczeniu granicy może zjeść ciepły posiłek, napić się kawy i herbaty. Są specjalne miejsca, gdzie obywatele Ukrainy mogą dostać wodę butelkowaną, słodycze czy odzież.
Straż Graniczna zapewnia, że wszyscy podróżni z Ukrainy otrzymają pomoc. Także zwykli Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy. W mediach społecznościowych oferują zakwaterowanie, transport, pomoc w tłumaczeniu i pomoc prawną.
- "Niosła dziecko na rękach, idąc 10 kilometrów". Dramatyczne relacje Ukraińców, którzy uciekli do Polski
- Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy. MSWiA: szybka ścieżka dla kobiet z dziećmi
- "Mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej". Rząd uruchamia program wsparcia dla uchodźców
Darmowe przejazdy koleją i humanitarne wagony
Polskie linie kolejowe wprowadzają darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy. Taką decyzję podjęły już spółki PKP Intercity i Koleje Mazowieckie. Zwolnienie z opłat dla Ukraińców zapowiedziało także Polregio.
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że nasze służby medyczne zakończyły ćwiczenia na dworcu w Medyce przed wyjazdem na Ukrainę. "Jesteśmy przygotowani do transportu rannych specjalnym pociągiem sanitarnym, który ruszył na pomoc naszym przyjaciołom. Jesteśmy gotowi by nieść pomoc!" - napisał na Twitterze.
WAŻNE: Zbiórki na pomoc dla Ukrainy. Sprawdź, jak dokonać wpłaty
Michał Dworczyk dodał, że zakończono też rozładunek czterech wagonów humanitarnych i Polska wesprze kolejne tysiące uchodźców, którzy są w drodze na przejście w Medyce. Poinformował, że po rozmowach z Merem Mościsk - zostaną uruchomione połączenia wahadłowe, kursujące 2 razy dziennie, które rozładują ruch i pozwolą bezpiecznie przetransportować kobiety i dzieci.
REKLAMA
"Za nami pierwszy, ważny etap w procesie wsparcia uchodźców z Ukrainy szukających schronienia w Polsce. Państwo zdało egzamin. Wszystkie służby i instytucje zadziałały w sposób poważny, zorganizowany i profesjonalny, zgodnie z wypracowanymi procedurami" - napisał szef MSWiA Mariusz Kamiński na Twitterze.
Punkty recepcyjne przyjmują uchodźców z Ukrainy
W czwartek na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego powstały punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Mieszczą się one w pobliżu przejść granicznych w woj. lubelskim (Dorohusk, Dołhobyczów, Hrebenne, Zosin) i podlaskim (Medyka, Korczowa, Łodynia, Krowica Sama). Trwają przygotowania do uruchomienia kolejnych.
W punktach recepcyjnych uchodźcy mogą odpocząć, zjeść posiłek, skorzystać z pomocy medycznej i psychologicznej, złożyć wniosek o pomoc międzynarodową, wypełnić dokumenty uprawniające do pobytu lub uzyskać skierowanie do jednego z ośrodków dla osób uciekających z Ukrainy i uzyskać informację o możliwym transporcie do innych miast w Polsce.
Zobacz także: relacja z przejścia granicznego w Medyce (25.02.2022)
REKLAMA
paw/
REKLAMA