Dzień Żołnierzy Wyklętych. Prof. Szwagrzyk: nie możemy o nich zapomnieć

1 marca po raz 11 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe, ustanowione w 2011 roku, upamiętnia bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o niepodległość Polski, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej.

2022-03-01, 04:05

Dzień Żołnierzy Wyklętych. Prof. Szwagrzyk: nie możemy o nich zapomnieć
Prof. Szwagrzyk podkreślił istotną wartość Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Foto: Twitter/Poszukiwania IPN

- To dzień naszej polskiej zbiorowej pamięci o ludziach, którzy podjęli walkę z narzuconym systemem komunistycznym - powiedział Polskiemu Radiu wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Krzysztof Szwagrzyk.

Jak zaznaczył, to polski fenomen oporu przeciw komunizmowi, w którym uczestniczyło w latach 40. i 50. sto kilkadziesiąt tysięcy ludzi. - Tysiące z nich zapłaciło najwyższą cenę, zabici w walce, w kazamatach polskiej informacji wojskowej, skazani na karę śmierci w więzieniach w całym kraju - podkreśla wiceszef IPN.

"Ważne, by pamiętać o żołnierzach wyklętych"

Nie możemy zapomnieć, że żołnierze niezłomni działali dla Polski - zaznacza profesor Krzysztof Szwagrzyk. Dodaje, że to bardzo ważne, że dzisiaj mówimy o nich, że pamiętamy i będziemy pamiętać. - I nie pozwolimy sobie wmówić, że ci, którzy podjęli walkę z komunizmem w latach 40 i 50., działali w złej sprawie, jak chcą nam wmówić niektórzy. Działali dla Polski, walczyli o Polskę, dla nas i tylko tak należy ich postrzegać - podkreśla prof. Szwagrzyk.

Wiceprezes IPN wskazuje, że żołnierze niezłomni mogą być patronami walki o wolność Ukrainy walczącej z systemem neoimperialnej Rosji. - Kiedy słyszymy z Kremla, że armia rosyjska wchodzi na teren Ukrainy, żeby kogoś wyzwolić, by udzielić bratniej pomocy, to my w Polsce wzdrygamy się na te słowa, bo my je doskonale znamy i pamiętamy i wiemy co znaczy wyzwolenie i pomoc bratnia w wydaniu rosyjskim - mówi historyk. Ubolewa, że wciąż trzeba walczyć z tym, co się rodzi na Kremlu, za wschodnią granicą i polityką neoimperialną.

REKLAMA

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość". Zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu prezydent napisał, że dzień ten ma być "wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny".

W lutym 2011 roku Sejm polski uchwalił ustawę i w tym samym roku odbyły się pierwsze obchody. Tegoroczne, kilkudniowe uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są organizowane w całym kraju.

Posłuchaj

"To dzień naszej polskiej zbiorowej pamięci o ludziach, którzy podjęli walkę z narzuconym systemem komunistycznym" - mówił Polskiemu Radiu wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Krzysztof Szwagrzyk (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

"Nie możemy zapomnieć, że Żołnierze Niezłomni działali dla Polski" - podkreślił profesor Krzysztof Szwagrzyk (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Wiceprezes IPN dodał, że Żołnierze Niezłomni mogą być patronami walki o wolność Ukrainy walczącej z systemem neoimperialnej Rosji (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej