MEiN zrywa współpracę z instytucjami naukowymi w Rosji, uczelniami i ośrodkami badawczymi

O tej decyzji poinformował wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. "W imieniu całej polskiej społeczności akademickiej wyrażam stanowczy sprzeciw wobec agresji Federacji Rosyjskiej na suwerenne państwo jakim jest Ukraina" - napisał.

2022-03-01, 18:22

MEiN zrywa współpracę z instytucjami naukowymi w Rosji, uczelniami i ośrodkami badawczymi
MEiN zrywa współprace z instytucjami naukowymi w Rosji, uczelniami i ośrodkami badawczymi. Foto: Shutterstock/Matej Kastelic

- Przekazujemy stronie rosyjskiej jednoznaczną deklarację - powiedział wiceminister. - Po pierwsze kończymy współpracę w ramach Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnie pod Moskwą oraz Międzynarodowego Centrum Informacji Naukowej i Technicznej. Po drugie Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprzestaje współpracy z Rosją w ramach porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie nauki i techniki zawartego 25 sierpnia 1993 roku - poinformował Włodzimierz Bernacki.

- Oznacza to wstrzymanie kontaktów z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i ośrodkami badawczymi - dodał.
Wiceminister powiedział też, że prace nad wzajemnym uznawaniem dyplomów będą przerwane. - Nie widzimy możliwości kontynuacji prac nad projektem umowy miedzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Federacji Rosyjskiej o wzajemnym uznawaniu świadectw, dyplomów, okresu studiów, wykształcenia, kwalifikacji i stopni naukowych - powiedział wiceminister.

Uczniowie i studenci z Ukrainy

Resort edukacji poinformował dzisiaj także, że naukę w Polsce będą mogli kontynuować uczniowie i studenci z Ukrainy. Na ten temat wypowiedziała się również rzecznik resortu edukacji  Anna Ostrowska, podkreślając, że zajęcia w szkołach dla uczniów z Ukrainy nie będą musiały być typowymi lekcjami.  - Takie dziecko przybywające z Ukrainy może uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego, może być przyjęte do polskiej szkoły - powiedziała. - I tu w zależności od potrzeb samorząd, organ prowadzący powinien sprawdzić, czy w danej szkole jest miejsce, żeby przyjąć to dziecko, czy na przykład powinien być utworzony oddział przygotowawczy. Tu zazwyczaj będziemy zachęcać samorządowców, żeby tworzyli takie oddziały przygotowawcze ze względu na to, że nie do końca znamy sytuację tych uczniów, tych dzieci -powiedziała Anna Ostrowska.

Straż Graniczna informuje, że od czwartku funkcjonariusze odprawili na przejściach granicznych z Ukrainą ponad 377 tysięcy osób uciekających przed wojną.

REKLAMA

Czytaj także:

Posłuchaj

MEiN zrywa współpracę z instytucjami naukowymi w Rosji, naukowcami uczelniami i ośrodkami badawczymi (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej