more_horiz
Wiadomości

Rzetelne relacjonowanie wydarzeń na Ukrainie. "Media publiczne udowadniają swoją wyjątkową rolę"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 21:24
Redakcje Polskiego Radia już kilka minut po wkroczeniu wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy złamały ramówki i rozpoczęły emisję audycji specjalnych. Na przejścia graniczne oraz do kluczowych miast na południu kraju zostali wysłani reporterzy, by relacjonować również wydarzenia po polskiej stronie. "W tak dramatycznych chwilach jak te, gdy rosyjskie wojska mordują niewinnych ludzi, media publiczne udowadniają swoją wyjątkową rolę" - podkreśla Polskie Radio
Budynek Polskiego Radia w Al. Niepodległości.
Budynek Polskiego Radia w Al. Niepodległości.Foto: PAP/ Wojciech Olkuśnik

Program Pierwszy Polskiego Radia rozpoczął emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim, które docierają nie tylko na terytorium Polski, ale też do części Ukrainy, Rosji i prawie całej Europy.

Polskie Radio udostępniło także w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. W kolejnych dniach sygnał zostanie również dodany do aplikacji mobilnej "Polskie Radio".

Program Pierwszy Polskiego Radia, Trójka i Polskie Radio 24 nadają serwisy co pół godziny. Radio informuje m.in. o sytuacji w Ukrainie, działaniach polskich władz, światowych doniesieniach związanych z rosyjską inwazją, a także inicjatywach społecznych.

Polskie Radio 24 wydania specjalne związane z atakiem militarnym Rosji na Ukrainę realizuje przez całą dobę.Na portalu PolskieRadio24.pl co kilka minut dodawane są nowe informacje dotyczące działań wojennych, dyplomatycznych oraz pomocowych. Równolegle ruszyła specjalna podstrona, na której zbierane są najważniejsze informacje.

Polskie Radio uruchomiło także akcję informującą o tym, jak pomagać Ukrainie oraz uchodźcom. Na portalu Polskiego Radia 24 udostępniane są streamingi video z kamer monitoringu, zamontowanych w różnych punktach Kijowa i innych miast Ukrainy.

Program Drugi Polskiego Radia emituje muzykę kompozytorów ukraińskich z archiwów Polskiego Radia. W audycjach Dwójki czytana jest współczesna poezja ukraińska, a także poetów i poetek polskich, którzy publikowali wiersze wspierające naród ukraiński. Radiowa Dwójka zrezygnowała też z udziału rosyjskich artystów w koncertach organizowanych przez antenę.

"W tak dramatycznych chwilach jak te, gdy rosyjskie wojska mordują niewinnych ludzi, media publiczne udowadniają swoją wyjątkową rolę" - podkreśla Polskie Radio.

Czytaj także:

TVP zmieniła ramówki

Układ ramówkowy Telewizji Polskiej determinują bieżące informacje z objętego konfliktem zbrojnym terytorium Ukrainy. Na antenach głównych emitowane są specjalne serwisy TVP INFO. Z Kijowa relacjonują i realizują programy red. Jacek Łęski i red. Tomasz Jędruchów; we Lwowie jest red. Marcin Tulicki.

Dodatkowo w Ukrainie z ramienia TVP World działa dwóch korespondentów: Tomasz Grzywaczewski i Dawid Wildstein. "Relacje są prowadzone w całości w języku angielskim. W ramach wydań specjalnych serwisu World News przekazujemy widzom najnowsze informacje z Ukrainy. TVP World przedstawia też szereg wypowiedzi ekspertów na temat możliwych, dalszych scenariuszy. Codziennie przeprowadzane są też rozmowy na żywo z ekspertami ukraińskimi. Informacje oraz live stream dostępne są stronie TVPWorld.com" - informuje TVP.

W ostatnich dniach zmiany nastąpiły także w ramówkach TVP Kultura i TVP Dokument.

PAP - #Fake Hunter i baza foto

Polska Agencja Prasowa zaangażowała wszystkie redakcje i dziennikarzy do relacjonowania przebiegu agresji Rosji na Ukrainę. Informacje z Ukrainy i wydarzenia związane z wojną dostępne są we wszystkich kanałach PAP minuta po minucie. W ciągu doby dziennikarze PAP piszą do Codziennego Serwisu Informacyjnego ponad tysiąc depesz związanych z różnymi aspektami rozpętanej przez Rosję wojny. To przebieg walk, mobilizacja Ukrainy przeciw wrogowi, reakcje światowe i krajowe, kryzys humanitarny i uchodźczy, konsekwencje gospodarcze, społeczne i polityczne, opinie itp.

Kryzys oraz jego światowe echa obserwuje i opisuje redakcja zagraniczna z 12 stałymi korespondentami zagranicznymi i 16 współpracownikami. Dziennikarze PAP są m.in. w Kijowie, we Lwowie, w Mińsku, Moskwie, Waszyngtonie, Brukseli, Kantonie, Paryżu, Berlinie, Londynie, w Wilnie i Budapeszcie. Sytuację w Polsce relacjonują wszystkie pozostałe redakcje: społeczno-polityczna, wydarzeń, gospodarcza, cywilizacji, sportu. Dziennikarze PAP zostali na stałe delegowani do pracy w rejonie przygranicznym. Są na przejściach granicznych i w miejscowościach, do których przybywają uchodźcy.

PAP prowadzi też całodobowy kanał otwarty dla wszystkich - to strona internetowa pap.pl. Redakcja pap.pl relacjonuje w formule na żywo przebieg i konsekwencje rosyjskiej agresji, publikuje zdjęcia i materiały multimedialne. W ramach pap.pl prowadzona jest kampania informacyjna na Facebooku i Twitterze. Na stronie pap.pl znajduje się też serwis z najważniejszymi informacjami PAP w języku rosyjskim.

Równolegle informacje o kryzysie publikuje anglojęzyczny portal Polskiej Agencji Prasowej The First News oraz serwis angielski.

Fotografie dokumentujące wojnę i kryzys uchodźczy dostarcza redakcja fotograficzna.

W PAP działa także specjalny serwis #Fake Hunter. To społeczny projekt weryfikacji treści publikowanych w internecie, uruchomiony wspólnie z GovTech Polska. Jego głównym zadaniem jest obecnie demaskowanie nieprawdziwych wiadomości dotyczących agresji Rosji na Ukrainę.

Na wniosek PAP Stowarzyszenie Agencji Prasowych (EANA) zawiesiło w niedzielę członkostwo rosyjskiej agencji TASS w swej organizacji w oczekiwaniu na decyzję o jej ewentualnym wykluczeniu, którą może podjąć Zgromadzenie Ogólne EANA.

paw/


Zobacz także

Zobacz także