more_horiz
Wiadomości

Krzysztof Szczerski: polska pomoc dla uchodźców z Ukrainy jest dostrzegana na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 22:44
- Już niedługo do Polski zacznie przychodzić systematyczna zorganizowana pomoc z całego świata – mówił sobotę w TVP ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w DorohuskuFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Jak zaznaczył ambasador, mamy jeden z największych kryzysów humanitarnych w historii ONZ i największy w Europie. - Działam bardzo aktywnie, żeby mobilizować wszystkie agendy ONZ, żeby nieść pomoc Ukrainie, ale także Polsce - powiedział.

Dodał, że skala uchodźców do Polski z Ukrainy jest nieporównywalna z niczym do tej poryJak wyjaśnił, podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku, do Europy przybyło mniej migrantów niż do krajów sąsiadujących z Ukrainą w ciągu 7 ostatnich dni. - Wtedy do całej Europy przybyło 900 tys. migrantów, natomiast teraz z Ukrainy już uciekło 1,2 mln osób, w tym ponad 800 tys. do samej Polski - wskazał.

Szczerski podkreślił, że w tej chwili Polska musi mobilizować świat, aby niósł pomoc. - Musi apelować, żeby odblokować wszystkie środki na to, aby pomagać takim krajom jak Polska w przyjmowaniu tej imigracji - wyjaśnił.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «««

Na pytanie o ofiarność Polaków ambasador wskazał, że wszyscy w ONZ są pod ogromnym wrażeniem gościnności Polaków i tego, że Polska przyjęła tyle tysięcy ludzi nie tworząc obozów dla uchodźców.

- Chcę zapewnić Polaków, że już niedługo zaczną działać normalne mechanizmy, które wymagają kilku dni na uruchomienie. Już niedługo do Polski zacznie przychodzić systematyczna zorganizowana pomoc z całego świata - zapowiedział.

Dodał, że bez tej pomocy Polska z tak wielkim kryzysem humanitarnym sobie nie poradzi sama. - Nikt by sobie nie poradził - podkreślił ambasador przy ONZ.

Ponad 800 tys. uchodźców z Ukrainy w Polsce

Jak poinformowała w sobotę Straż Graniczna, już ponad 800 tys. osób uciekających z objętej wojną Ukrainy odprawili w przejściach granicznych funkcjonariusze SG. Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.

Sobota jest dziesiątym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego.


Posłuchaj
00:30 szczerski.mp3 Krzysztof Szczerski podkreślił w TVP Info, że skala migracji z ogarniętej wojną Ukrainy jest nieporównywalna z niczym innym do tej pory (IAR)

Czytaj również:

***

Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem