more_horiz
Wiadomości

Ukraina w Unii Europejskiej? Senat: wzywamy państwa UE do wsparcia tego procesu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 15:17
"Ukraiński żołnierz, broniąc swojego kraju, broni całej Europy" - głosi treść uchwały, którą podjął Senat. Polscy politycy zgodzili się co do tego, że państwa UE powinny solidarnie wesprzeć proces ubiegania się Ukrainy do bycia członkiem Wspólnoty.
Senat popiera przyśpieszenie procesu wejścia Ukrainy do UE
Senat popiera przyśpieszenie procesu wejścia Ukrainy do UEFoto: FORUM/Krzysztof Zatycki

Senat podjął uchwałę, w której wzywa państwa Unii Europejskiej do solidarnego wsparcia przyspieszonego procesu integracji Ukrainy z Unią Europejską. Stwierdzono w niej, że jest to moralny obowiązek obecnego pokolenia Europejczyków. "Wartości, które zapewniły Europie Zachodniej 77 lat pokoju i dobrobytu, są dziś zagrożone. Ukraiński żołnierz, broniąc swojego kraju, broni całej Europy" - głosi uchwała.

Jednocześnie Senat wyraził sprzeciw wobec, jak zapisano: "bestialskich metod stosowanych w tej wojnie, którą prowadzi Federacja Rosyjska przeciwko ukraińskiemu państwu i narodowi".

Ukraina coraz bliżej Unii Europejskiej

Do kwestii nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej, odniósł się też po środowym spotkaniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem premier Morawiecki. - Są kraje, które negocjują kilkadziesiąt, kilkanaście lat. Te pierwsze kroki, które już się zadziały, są i tak krokami, które zostały podjęte w tempie bezprecedensowym. Unia Europejska, to Europa 27 ojczyzn - i wszystkie muszą porozumieć się w tej sprawie. Poziom porozumienia jest już wysoki - powiedział szef rządu.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także