more_horiz
Wiadomości

Bezpłatne szczepienia dla ukraińskich dzieci. Waldemar Kraska: chodzi o różyczkę, odrę i polio

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 16:29
Rząd będzie zachęcał uciekających przed wojną Ukraińców, by szczepili dzieci. Chodzi o ochronę przed chorobami zakaźnymi. Jak przypomniał wiceminister zdrowia, w 2019 roku na Ukrainie mieliśmy do czynienia z epidemią odry. 
Bezpłatne szczepienia dla dzieci z Ukrainy
Bezpłatne szczepienia dla dzieci z UkrainyFoto: FORUM/ Sylwia Penc

W Sejmie trwają prace nad ustawą o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Umożliwi ona obywatelom tego kraju uciekającym przed wojną podjęcie pracy w Polsce, zapewni dostęp do edukacji i do opieki zdrowotnej. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że rząd będzie zachęcał uciekających przed wojną Ukraińców, by szczepili dzieci przeciwko chorobom zakaźnym. Wyjaśnił, że chodzi między innymi o różyczkę, odrę i polio. Odpowiadając na pytania posłów w Sejmie, Waldemar Kraska przypomniał, że w 2019 roku mieliśmy do czynienia z epidemią odry na Ukrainie. - Dlatego wprowadziliśmy te bezpłatne szczepienia - powiedział. Przypomniał też, że zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych każda osoba do 18. roku życia, która przebywa na terenie Polski powyżej 3 miesięcy, podlega obowiązkowym szczepieniom.

Kiedy dzieci z Ukrainy powinny się szczepić?

Wiceminister zdrowia dodał, że nie ma rekomendacji Rady do Spraw Szczepień, kiedy dokładnie należałoby szczepić dzieci uchodźców z Ukrainy. Wyjaśnił, że okres bezpośrednio po przybyciu do Polski jest dla nich traumą. Dodał, że szczepienie powoduje też obniżenie odporności. - Tutaj powinniśmy troszeczkę odczekać - powiedział. Dodał, że powinno się to też odbywać na zasadzie kwalifikacji przez lekarza rodzinnego oraz po rozmowie z rodzicami, jakie szczepienia wykonano dziecku.


Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także