Rocznica wstąpienia Polski do NATO. Premier: gdybyśmy nie wykorzystali szansy, historia mogłaby się potoczyć inaczej
- Gdyby nie dziejowa szansa, którą wykorzystaliśmy wiele lat temu - wstąpienie do NATO, a parę lat później do UE - nasza historia mogła potoczyć się zupełnie inaczej i być może Rosja atakowałaby nas tak, jak teraz zaatakowała Ukrainę - ocenił premier Mateusz Morawiecki.
2022-03-11, 19:25
"Dziś w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 23. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbywa się Zgromadzenie Narodowe. Wydarzenie to nabiera szczególnego znaczenia w obliczu ostatnich okoliczności geopolitycznych. Gdyby nie ta wielka dziejowa szansa, którą wykorzystaliśmy wiele lat temu – wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a parę lat później do UE – nasza historia mogła potoczyć się zupełnie inaczej i być może Rosja atakowałaby nas tak, jak teraz zaatakowała Ukrainę" - podkreślił premier w piątek na Facebooku po nadzwyczajnym posiedzeniu posłów i senatorów.
Morawiecki zwrócił także uwagę na słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas orędzia powiedział, że "12 marca 1999 roku ostatecznie zakończył się pojałtański porządek świata". "Dzisiaj, 23 lata później, nie ma i nie będzie nigdy naszej zgody na nową Jałtę" - podkreślił premier we wpisie.
"W tych dniach wszyscy jesteśmy solidarni z Ukrainą"
Jak zaznaczył, podczas zgromadzenia posłów i senatorów, głos zabrali także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Na sali obok biało-czerwonych widać było barwy żółto-niebieskie. W tych dniach wszyscy jesteśmy solidarni z Ukrainą" - zadeklarował szef rządu.
W ostatnich latach rocznica dołączenia Polski do NATO nie była obchodzona w tak uroczysty sposób, nigdy dotąd prezydent nie zwoływał też w takiej sprawie Zgromadzenia Narodowego. Andrzej Duda zdecydował się jednak na wygłoszenie orędzia do posłów i senatorów w związku z wybuchem wojny na Ukrainie i wypowiedziami rosyjskich polityków, którzy domagali się wycofania wojsk NATO do granic sprzed 1997 r.
Polska formalnie dołączyła do NATO 12 marca 1999 r. Stało się to możliwe dzięki wieloletnim staraniom dyplomatycznym. Zaledwie osiem lat wcześniej rozwiązany został Układ Warszawski.
REKLAMA
Czytaj także:
- Ukraina w UE? Premier: wszyscy zgadzają się, żeby przystąpiła do Wspólnoty
- Wiceszef MON: baterie Patriot w Polsce gotowe do działania
dn
REKLAMA