Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Sejm przyjął poprawki Senatu
W sobotę Sejm przyjął kilkanaście poprawek Senatu do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa umożliwia Ukraińcom uciekającym przed wojną podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji, a także zapewnia im opiekę zdrowotną. Polacy, którzy przyjęli uchodźców do swojego domu, przez dwa miesiące otrzymają świadczenie w wysokości około 1200 złotych miesięcznie.
2022-03-12, 12:09
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy trafi do podpisu prezydenta. Umożliwia Ukraińcom uciekającym przed wojną otrzymanie numeru PESEL - rejestracja ma ruszyć w środę - podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji, a także zapewnia im opiekę zdrowotną.
Polacy, którzy przyjęli uchodźców do swojego domu, przez dwa miesiące będą otrzymywali świadczenie w wysokości około 1200 złotych miesięcznie na jedną osobę.
Ustawa zakłada też przepisy dotyczące przygotowania oświaty na przyjmowanie dzieci ukraińskich. W przepisach znalazły się też zapisy dotyczące wsparcia finansowego samorządów w działaniach na rzecz uchodźców.
Fundusz pomocy BGK
REKLAMA
Ustawa tworzy w Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Pomocy, w celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań na rzecz pomocy Ukrainie i jej obywatelom.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji.
Większość przepisów ustawy nie dotyczy Ukraińców, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wojną. Terminy ważności ich wiz i zezwoleń na pobyt, które upłynęłyby w czasie wojny, zostaną jednak na jej mocy wydłużone do końca roku.
Sejm przyjął poprawki Senatu
REKLAMA
Senat w nocy z piątku na sobotę przyjął w sumie 60 poprawek do ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
W sobotę rano Sejm kilkanaście z nich przyjął, w tym tę wykreślającą z ustawy przepisy o działaniu w stanie wyższej konieczności dla urzędników i samorządowców.
Większość bezwzględna potrzebna do odrzucenia tej poprawki wynosiła 229 głosów. Za odrzuceniem poprawki głosowało 228 posłów, przeciw - 227, wstrzymała się jedna osoba. Głosowało 456 posłów, czterech nie wzięło udziału w głosowaniu.
Wykreślony z ustawy przepis o działaniu w stanie wyższej konieczności dla urzędników i samorządowców depenalizowałby złamanie dyscypliny finansów publicznych i przekroczenie uprawnień, jeśli sprawca, w tym samorządowiec, popełniłby taki czyn, działając w celu m.in. ochrony życia lub zdrowia wielu osób, w czasie wojny przeciw Polsce albo działań zbrojnych lub okupacji na terytorium RP, państwa UE, NATO czy innego państwa graniczącego z Polską.
REKLAMA
W przypadku przedsiębiorców dotyczyłoby to niegospodarności w okresie wojny, ale również czasu obowiązywania w Polsce m.in. stanu wyjątkowego, stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Czytaj także:
- Inwazja Rosji na Ukrainę. Reportaż z miejscowości przygranicznych na Lubelszczyźnie [POSŁUCHAJ]
- Reportaż o pierwszych krokach uchodźców z Ukrainy w Polsce [POSŁUCHAJ]
» LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc «
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
REKLAMA
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««
jb
REKLAMA