Polska stworzyła listę sankcji wobec Rosji już w styczniu. Wiceszef MSZ: przygotowywaliśmy się do uderzenia
- Przygotowywaliśmy się do uderzenia sankcjami - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w niedzielę w TVP Info. Jak wskazał, "jeszcze w styczniu złożyliśmy listę potencjalnych sankcji na Rosję do Komisji Europejskiej".
2022-03-13, 21:27
- Do uderzenia sankcjami się przygotowywaliśmy. Jeszcze w styczniu złożyliśmy listę potencjalnych sankcji na Rosję do Komisji Europejskiej, mówiąc, że z naszych informacji wynika, że inwazja jest możliwa, zwracaliśmy uwagę, że nasi europejscy partnerzy też mają takie informacje. I dlatego w dwa dni od inwazji były sankcje, bo się do nich przygotowaliśmy - powiedział w niedzielę w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Dodał, że konieczne są dalsze sankcje na Rosję, bo Władimir Putin się nie zatrzymał.
Bombardowanie przedszkoli
Wiceminister spraw zagranicznych zwrócił uwagę na dokonywane przez Rosję ataki na cele cywilne, na bombardowanie szpitali czy przedszkoli. Wśród możliwych celów sankcji Przydacz wskazał m.in. sektor energetyczny, ale jego zdaniem także inne sektory rosyjskiej gospodarki powinny być objęte dalszymi obostrzeniami.
- Sektor chemiczny, system SWIFT i dalsze uszczelnienie sektora bankowego. Odłączono tylko siedem banków, można więc znaleźć furtkę w systemie sankcji. Na dodatek część oligarchów nie jest na listach, a przecież przygotowaliśmy konkretne nazwiska i przedłożyliśmy je do Komisji Europejskiej, mówiąc, że są to ludzie związani z reżimem w Rosji - dodał Marcin Przydacz.
REKLAMA
- Wiceszef MSZ: Putina powstrzyma tylko zdecydowana postawa wszystkich europejskich polityków
- Były szef NATO ostrzega, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie
»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
jb
REKLAMA