Polskie szkoły otwarte dla ukraińskich uczniów. Szef MEiN przedstawił dane

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował na konferencji prasowej w Płocku, że w Polsce uczy się już 42,5 tys. ukraińskich dzieci. Zaapelował również o tworzenie jak największej liczby oddziałów przygotowawczych. - Można rozmawiać z wójtami i tworzyć odziały przygotowawcze także w miejscach z wykorzystaniem struktury pozaszkolnej - podkreślił.

2022-03-15, 19:43

Polskie szkoły otwarte dla ukraińskich uczniów. Szef MEiN przedstawił dane

- Mamy dziś już 42,5 tys. ukraińskich dzieci w szkołach, zarejestrowanych przez dyrektorów szkół w całej Polsce. Tworzy się coraz więcej oddziałów przygotowawczych, o co apelujemy - podkreślił minister Przemysław Czarnek. Dodał, że obecnie działa już prawie 500 takich oddziałów.

- Oddziały przygotowawcze są najlepszą formą, formą najbardziej elastyczną, przyjmowania dzieci, zwłaszcza tych, które nie znają języka polskiego. Dla nich mniej stresujące będzie uczenie się w swoim środowisku i uczenie się języka polskiego - ocenił szef resortu edukacji, omawiając rozwiązania przygotowane dla placówek oświatowych, do których uczęszczają dzieci z Ukrainy.

Szef MEiN zwrócił jednocześnie uwagę, że istnieje możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych nie tylko szkolnych, ale także międzyszkolnych, gminnych, jak również międzygminnych.

Odziały przygotowawcze

- Można rozmawiać z innymi wójtami, tworzyć takie oddziały przygotowawcze także w miejscach z wykorzystaniem infrastruktury pozaszkolnej, która dzisiaj na potrzeby edukacyjne nie jest używana – mówił.

REKLAMA

Podkreślił, że przygotowane zostało instrumentarium finansowe wspierające tworzenie oddziałów przygotowawczych i naukę dzieci ukraińskich. - Przypomnę, że waga na ucznia w oddziale przygotowawczym to 1,4 w rozliczeniu miesięcznym, więc środki finansowe są na to przygotowane - dodał.

Szef resortu edukacji przyznał, że dalsze rozwiązania w zakresie organizacji nauki dzieci z Ukrainy będą uzależnione od sytuacji w ogarniętym wojną ich państwie. - Mamy nadzieję na szybkie zakończenie wojny i powrót uchodźców do swoich domów, więc te oddziały przygotowawcze akurat pod tym względem są najlepsze dla tych dzieci - stwierdził Przemysław Czarnek.

Zaznaczył przy tym, że gdy ukraińskie dzieci potrafią mówić po polsku albo rozumieją ten język, nie ma przeszkód, aby były przyjmowane do klas, w których uczą się polskie dzieci.

Integracja na różnych polach

- To, że dzieci są w oddziałach przygotowawczych, nie oznacza braku integracji. Integracja jest na różnych polach, wspólne wychowanie fizyczne, wspólne rozgrywki sportowe, ale też wspólne konkursy, które przygotowujemy, chociażby dotyczące Kodeksu Solidarności, solidarności również takiej rówieśniczej - oświadczył.

REKLAMA

Przyznał zarazem, że "z tej solidarności dzieci polskie zdają znakomicie egzamin", o czym – jak mówił – miał okazję sam się przekonać, wizytując szkoły we wschodnich regionach Polski. Zapowiedział, że w środę odwiedzi Chełm, gdzie będzie otwierał oddziały przygotowawcze.

- W kolejnych dniach będziemy informować o kolejnych przedsięwzięciach wraz z fundacjami, organizacjami pożytku publicznego, które w edukacji mają dopomóc – dodał minister edukacji, odnosząc się do form wsparcia dla dzieci z Ukrainy.

Podczas wtorkowej wizyty w Płocku minister odwiedził Mazowiecką Uczelnię Publiczną, która przygotowuje się do złożenia wniosku umożliwiającego uruchomienie kolejnego wydziału nauk medycznych, tym razem wydziału lekarskiego.

Czytaj także:

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej