Premier: przekaz jest jasny - chcemy zaprosić Ukrainę do Unii Europejskiej
"Chcemy, by Ukraina bardzo szybko uzyskała stopień kandydata do UE, chcemy zaprosić ją do Unii, bo reprezentuje wartości europejskie i ich broni" - podkreślił premier Mateusz Morawiecki po wizycie w Kijowie. W stolicy Ukrainy szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.
2022-03-16, 00:59
"Przekaz z naszego spotkania w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem jest bardzo konkretny. Chcemy, by Ukraina bardzo szybko uzyskała stopień kandydata do Unii Europejskiej, chcemy zaprosić ją do UE, bo reprezentuje wartości europejskie i ich broni" - napisał premier na Facebooku.
"Nigdy nie zostawimy Was samych, bo wiemy, że wy walczycie nie tylko o własną wolność i bezpieczeństwo, ale także za nas. Dziękuję, w imieniu swoim i premiera Jarosława Kaczyńskiego, za to ważne spotkanie władzom Ukrainy oraz premierowi Czech Petrowi Fiali i premierowi Słowenii Janezowi Janszy. Jesteśmy dumni, że możemy działać wspólnie" - podkreślił szef polskiego rządu.
»Inwazja Rosji na Ukrainę. Zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
Spotkanie szefów rządów w Kijowie
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą spotkali się we wtorek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem tego kraju Denysem Szmyhalem. Na konferencji prasowej po spotkaniu ukraiński premier ocenił, że wizyta szefów rządów w Kijowie to "bardzo odważny krok prawdziwych przyjaciół".
REKLAMA
Szmyhal dziękował za wizytę i wsparcie. - Dzisiejsza wizyta pana Morawieckiego, Janszy, Kaczyńskiego będzie na zawsze wpisana do podręczników historii Ukrainy, ale też historii Europy - oświadczył polityk. Przyznał, że podczas spotkania omówiony został plan i szczegóły, jak powinna przebiegać droga wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. - Jesteśmy wdzięczni za zamknięcie nieba dla samolotów rosyjskich i bardzo prosimy o zamknięcie nieba nad Ukrainą - apelował Szmyhal.
Poparcie ze strony NATO
Wizytę polityków Polski, Czech i Słowenii w Kijowie poparł sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - Myślę, że ważne jest, by liderzy krajów NATO i Unii Europejskiej utrzymywali bliskie kontakty z prezydentem Zełenskim - mówił Stoltenberg na konferencji prasowej.
Posłuchaj
Jens Stoltenberg o wizycie polityków Polski, Czech i Słowenii w Kijowie: myślę, że ważne jest, by liderzy krajów NATO i Unii Europejskiej utrzymywali bliskie kontakty z prezydentem Zełenskim. Jutro ministrowie obrony NATO połączą się za pomocą wideo z ministrem obrony Ukrainy. Ważne jest utrzymywanie kontaktów na wszystkich szczeblach i w różnych f 0:28
Dodaj do playlisty
O dzisiejszej wizycie w Kijowie zostali poinformowani przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki powiedział o przygotowaniach do wizyty na Ukrainie podczas unijnego szczytu w Wersalu w ubiegłym tygodniu. O samej wizycie zostali poinformowani w nocy.
REKLAMA
Czytaj także:
- Jarosław Kaczyński w Kijowie: potrzebna jest misja pokojowa NATO
- Joe Biden podpisał pakiet pomocowy dla Ukrainy. "Ustawa obejmuje historyczną kwotę"
- Nowe sankcje wobec Rosji. Na "czarnej liście" kolejni oligarchowie
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Ukraina walczy z rosyjską inwazją:
mbl
REKLAMA