"Nadzieja musi być podbudowana realnym fundamentem". Premier o Planie Marshalla dla Ukrainy

Szef rządu złożył wizytę w Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowym Telesystem-Mesko w podwarszawskim Lubiczowie. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki "na najbliższej Radzie Europejskiej w Brukseli poruszę temat wielkiego ogólnoeuropejskiego planu odbudowy dla Ukrainy". 

2022-03-19, 13:30

"Nadzieja musi być podbudowana realnym fundamentem". Premier o Planie Marshalla dla Ukrainy

Premier odwiedził w sobotę Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko w podwarszawskim Lubiczowie. Spółka produkuje systemy naprowadzania do zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Piorun, dostarczonych także Ukrainie.

Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie o potrzebie przygotowania planu odbudowy Ukrainy, na który powinny się złożyć przede wszystkim najbogatsze państwa europejskie. Zapowiedział, że poruszy ten temat na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej.

"Plan Marshalla dla Ukrainy"

- Dziś na Ukrainie panuje strach, ale połączony z odwagą żołnierzy, którzy walczą, i nadzieją całego narodu, całego społeczeństwa na odbudowę suwerennego państwa po wojnie - mówił szef rządu. Jak podkreślił "nadzieja musi być podbudowana realnym fundamentem, tym realnym fundamentem jest »Plan Marshalla nr 2« dla Ukrainy - dodał.

Według premiera Mateusza Morawieckiego "na ten plan muszą złożyć się przede wszystkim najbogatsze państwa, ponieważ to one przespały moment, kiedy można było postawić tamę agresji rosyjskiej". - One również z tego względu są dzisiaj po stronie europejskiej odpowiedzialne za to, żeby konstruować ten plan odbudowy Ukrainy. Polska w tym również pomaga - powiedział. Zwrócił uwagę, że "Polska już dzisiaj ponosi spore koszty" - które będą zrefinansowane - "związane z największym od II wojny światowej kryzysem uchodźczym".

REKLAMA

Posiedzenie Rady Europejskiej dotyczące rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, bezpieczeństwa i obronności, energii, kwestii ekonomicznych i pandemii ma się odbyć 24-25 marca. Do dyskusji europejskich przywódców o wsparciu dla Ukrainy i wzmocnieniu relacji transatlantyckich wobec rosyjskiej agresji ma dołączyć prezydent USA Joe Biden.

Plan odbudowy dla Ukrainy był jednym z tematów rozmów premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie.

Czytaj również:

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej