more_horiz
Wiadomości

Wydatki na obronę i pomoc uchodźcom z Ukrainy. Polska chce ich wyłączenia z reguł budżetowych UE

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 15:39
Wyłączenie z reguł budżetowych wydatków na obronę i pomoc dla uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy. Polska zabiega o to w Unii Europejskiej. Sprawa - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - została podniesiona podczas unijnej narady ministerialnej i w rozmowach z Komisją Europejską.
Polska stara się o wyłączenie z reguł budżetowych UE wydatków na obronę i pomoc uchodźcom z Ukrainy
Polska stara się o wyłączenie z reguł budżetowych UE wydatków na obronę i pomoc uchodźcom z UkrainyFoto: Twitter/Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polska zabiega w Unii Europejskiej o wyłączenie z reguł budżetowych wydatków na obronę i pomoc dla uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy. Ta sprawa - jak ustaliła wczoraj brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - została podniesiona podczas unijnej narady ministerialnej i w rozmowach z Komisją Europejską. Teraz ma być jednym z tematów dwudniowego, unijnego szczytu, który rozpoczyna się w czwartek w Brukseli.

Litwa i Łotwa również rozpoczęły starania

- Chodzi o to, by reguły budżetowe były traktowane elastycznie - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden dyplomatów. Wyjaśnił, że Warszawie zależy na tym, by nie wliczać wydatków obronnych do deficytu i by uniknąć procedury związanej z nadmiernym deficytem, która jest uruchamiana po przekroczeniu 3 procent PKB.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że w tej sprawie wczoraj zabiegały o to wraz z Polską także Litwa i Łotwa z nadzieją na porozumienie wśród państw członkowskich jeszcze w tym roku.

Na podobne elastyczne potraktowanie reguł budżetowych Polska liczy też przy okazji wydatków na uchodźców z Ukrainy. Mają oni, w ramach integracji, otrzymać wszelką pomoc i wszystkie zasiłki przysługujące polskim rodzinom.

Niemcy i Holandia sceptyczne względem pomysłu

Sceptyczne wobec pomysłu  są kraje, które sztywno traktują reguły budżetowe i dyscyplinę finansową. To ta sama grupa - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia - która domagała się w przeszłości ograniczenia wydatków w unijnym budżecie, głównie Niemcy i Holandia. Francja, która w tym półroczu kieruje pracami Unii, podobno patrzy przychylniejszym okiem.

Posłuchaj
00:59 11641874_1.mp3 Polska chce wyłączenia z reguł budżetowych UE wydatków na obronę i pomoc uchodźcom z Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także