more_horiz
Wiadomości

Pomoc dla Ukrainy. MKiDN wspiera kolejne transporty zabezpieczeń dóbr kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 21:11
Na Ukrainę docierają kolejne transporty ze sprzętem i materiałami do zabezpieczania i przechowywania dóbr kultury organizowane przez polskie instytucje, konserwatorów, muzealników i organizacje pozarządowe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Polski resort kultury i dziedzictwa narodowego wspiera kolejne transporty zabezpieczeń dóbr kultury dla Ukrainy
Polski resort kultury i dziedzictwa narodowego wspiera kolejne transporty zabezpieczeń dóbr kultury dla UkrainyFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W ten sposób przekazano prawie 2 tysiące gaśnic, kilkaset bel wełny mineralnej, setki koców gaśniczych, kilometry taśm montażowych, kurtyny przeciwogniowe i specjalistyczne tkaniny.

Udział w akcji zadeklarowały też poszczególne muzea.

Pierwszy transport z materiałami zabezpieczającymi z Muzeum Narodowego w Poznaniu dotarł do Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie 11 marca. Znalazły się w nim m.in. flizelina, kartony przekładkowe, materiały wypełniające czy wałek do nawijania płótna wyjętego z ram. Pracownicy Muzeum Narodowego w Poznaniu przesłali swym ukraińskim kolegom także żywność oraz środki medyczne. W transporcie powrotnym do Polski przywiezionych zostało 600 książek, które Biblioteka Raczyńskich kupiła dla dzieci ukraińskich w Polsce.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny <<<

Archiwa Państwowe przekazały archiwom ukraińskim materiały do zabezpieczenia archiwaliów, w tym 450 sztuk pudeł specjalistycznych do pakowania oraz środki zabezpieczające na wypadek pożaru w magazynach z dokumentami.

W transporcie przygotowanym przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa za Granicą Polonika znalazło się m.in. 900 metrów kwadratowych kurtyny przeciwogniowej, 1 200 metrów kwadratowych tkaniny paroprzepuszczalnej oraz 10 kilogramów sznurków szklanych niepalnych.

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego od początku agresji Rosji na Ukrainie pracuje specjalny zespół zadaniowy, który kontroluję sytuację oraz pozostaje w kontakcie z polskimi i ukraińskimi instytucjami kultury.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zobacz także

Zobacz także