Matura i egzamin ośmioklasisty ze zmianami. Projekt ustawy trafił do komisji sejmowej
Projekt ustawy dotyczący egzaminów ósmoklasisty i matur w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 został odesłany po drugim czytaniu do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Tam posłowie zajmą się poprawkami zgłoszonymi podczas czytania na sali plenarnej. Projekt dopuszcza przeprowadzenie egzaminów na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie w oparciu o podstawę programową.
2022-03-24, 23:46
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Mirosława Stachowiak-Różecka mówiła, że projekt ma dwa komponenty - jeden dotyczący zatrudniania psychologów w szkołach, drugi dotyczący zmian w egzaminach. - Czyli przeniesienie do ustawy rozporządzeń, które funkcjonowały w tym trudnym czasie, uporządkowanie i zamknięcie tego wszystkiego, co w tym trybie wyjątkowym funkcjonowało - mówiła posłanka.
Psychologowie i eksperci w szkołach
Opozycja popiera propozycje zmian dotyczące zatrudniania pedagogów i zmian w egzaminach. Poseł Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubanuer mówiła, że projekt zawiera też rozwiązania niezwiązane z tymi tematami. - Jest również zapis, że można zatrudniać ekspertów bez żadnych konkursów, bez jakiegoś kryterium i po prostu im płacić - mówi poseł. Katarzyna Lubnauer zwróciła też uwagę na zapis, który daje ministrowi edukacji prawo do ustanawiania programów inwestycyjnych. - Składamy oczywiście poprawki, które znoszą te dwa zapisy - mówiła Katarzyna Lubnauer.
Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek odniosła się do zarzutów opozycji dotyczących ekspertów. - Dajemy możliwość zatrudniania ekspertów, ale będą oni finansowani w części pozostającej do dyspozycji ministra edukacji. Nie będzie tutaj wynagrodzenia za bycie ekspertem, ale za konkretne prace - przekonywał wiceminister.
Posłuchaj
Matura i egzamin ośmioklasisty
Projekt przepisów, nad którym pracował dziś Sejm pozwala na przeprowadzenie w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 egzaminu ósmoklasisty i matur na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie w oparciu o podstawę programową. Rozwiązania zawarte w projekcie dotyczą też egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu zawodowego.
REKLAMA
Projekt przepisów zakłada także likwidację egzaminu z przedmiotu dodatkowego na egzaminie ósmoklasisty oraz przeniesienie egzaminu ósmoklasisty na stałe na maj. W przypadku matur projekt znosi wymóg uzyskania 30 procent punktów, by zdać maturę z przedmiotu dodatkowego. Wymóg ten wróci na maturze w 2025 roku. Przepisy regulują też standardy zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach i przedszkolach.
- Szef MEiN o przyjmowaniu ukraińskich uczniów: musimy otoczyć ich opieką na najwyższym poziomie
- Będą zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa. Czarnek: Polacy muszą umieć się bronić
kp
REKLAMA