more_horiz
Wiadomości

Obniżenie PIT i likwidacja ulgi dla klasy średniej. Konfederacja Lewiatan pozytywnie o zmianach

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 20:00
Zmiany proponowane w korekcie Polskiego Ładu są korzystne dla pracowników i przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej - stwierdziła Konfederacja Lewiatan, wskazując na likwidację tzw. ulgi dla klasy średniej i obniżenie niższej stawki PIT do 12 proc.
Spośród zmian dotyczących przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia również odroczenie terminu na przekazywanie JPK CIT i PIT do 2025 r.
Spośród zmian dotyczących przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia również odroczenie terminu na przekazywanie JPK CIT i PIT do 2025 r.Foto: pixabay.com

Organizacja jako korzystne oceniła zapowiedziane zmiany dla pracowników i przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej. "Zapowiadana obniżka dla wielu z nich oznaczać będzie zmniejszenie obciążeń podatkowych, które wzrosły w wyniku wprowadzenia Polskiego Ładu" - wskazali eksperci Konfederacji Lewiatan.

"Odejście od ulgi dla klasy średniej na rzecz niższej stawki podatkowej jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ jej stosowanie powoduje niezliczoną liczbę problemów i wątpliwości" - oceniono w komentarzu.

Korzystne rozwiązania

Zwrócono uwagę, że zgodnie z korektą "przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanym oraz kartą podatkową, będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania albo podatku część zapłaconych składek zdrowotnych". "To rozwiązanie pozwoli też w niewielkim stopniu zniwelować obowiązującą od tego roku drastyczną podwyżkę składki zdrowotnej" - dodała Konfederacja Lewiatan.

"Pozytywnie brzmi zapowiedź podwyższenia wynagrodzenia płatnika za terminowe wpłacania podatku od wynagrodzeń pracowników" - stwierdzono. Organizacja zaznaczyła, że pracodawcy ponoszą "ogromne koszty" związane z ciągłym dostosowywaniem systemów księgowych do wprowadzanych zmian.

Według organizacji liczba zmian w systemie w wielu przypadkach "przekroczyła możliwości dostosowawcze przedsiębiorców i firm informatycznych dostarczających potrzebne systemy". Bez odroczenia terminu podmioty miałyby problem, by "sprostać kolejnym obowiązkom" - przekonują eksperci Lewiatana.

Organizacja reprezentującą polskich przedsiębiorców wskazała na dwa problemy związane z korektą przepisów podatkowych. Po pierwsze, "w zapowiedzianych zmianach zabrakło deklaracji uchylenia tzw. podatku minimalnego, który w arbitralny sposób, bez uzasadnienia ekonomicznego, miały płacić duże firmy". Po drugie, analityków "martwi", że "istotne zmiany, choć potrzebne, i tym razem będą wprowadzone w ekspresowym tempie". W związku z tym Konfederacja Lewiatan zaapelowała o przeprowadzenie "rzetelnych konsultacji społecznych".

Niższa stawka PIT

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt wprowadza m.in. obniżkę niższej stawki PIT z obecnych 17 proc. do 12 proc. i likwiduje tzw. ulgę dla klasy średniej. Poza tym w zapisano w nim zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

W projekcie znalazły się zapisy dotyczące nowej skali podatkowej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. W korekcie pojawiły się także zapisy pozwalające podatnikowi na upoważnienie płatnika do niepobierania zaliczek na podatek dochodowy.

Wiceminister finansów Andrzej Soboń na konferencji prasowej poprosił o przesyłanie uwag do projektu zmian podatkowych i zaznaczył, że wszystkie będą traktowane "bardzo serio".

paw/

Zobacz więcej na temat: POLSKA Podatki 2022 finanse

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem