more_horiz
Wiadomości

"Panie profesorze, dziękuję za każdą nutę". Andrzej Duda żegnał Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:04
- Panie profesorze, dziękuję za każdą nutę, za Lusławice, za Europejskie Centrum Muzyki, za Orkiestrę Talentów (...) Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej - mówił prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii pożegnania Krzysztofa Pendereckiego. 
Prezydent Andrzej Duda powiedział, żegnając Krzysztofa Pendereckiego, że mistrz był i będzie legendą Krakowa
Prezydent Andrzej Duda powiedział, żegnając Krzysztofa Pendereckiego, że mistrz był i będzie legendą KrakowaFoto: Twitter/Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda powiedział, żegnając Krzysztofa Pendereckiego, że był on i będzie legendą Krakowa. Mówił, że pamięta artystę jako długoletniego rektora Krakowskiej Akademii Muzycznej. Urna z prochami kompozytora została złożona w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Przeniesienie prochów artysty z Bazyliki świętego Floriana do Panteonu Narodowego odbyło się w drugą rocznicę śmierci artysty.

Andrzej Duda podkreślał w przemówieniu podczas uroczystości, że Krzysztof Penderecki, choć mógł - jako "talentem świata obywatel" - mieszkać w innym kraju, wybrał jako swoje miejsce Polskę, Kraków, Lusławice - wybrał tę ziemię, na której się urodził i którą tak bardzo kochał, z którą nie umiał się rozstać, mimo tego że pewnie wielu go namawiało, zwłaszcza przed 1989 rokiem, kiedy tak trudno tutaj było tworzyć, mówić to, co człowiek naprawdę myślał, a on to robił.

Prezydent dziękował Krzysztofowi Pendereckiemu za jego twórczość i wkład w rozwój kultury. - Panie profesorze, dziękuję za każdą nutę, za Lusławice, za Europejskie Centrum Muzyki, za Orkiestrę Talentów. Dziękuję za miejsce, gdzie młodzi muzycy z całego świata mogą przyjeżdżać po to, by się doskonalić, szlifować swój talent, móc się rozwijać, ale także po to, by poznawać nasz kraj Polskę, by lepiej zrozumieć Pana, Pana twórczość i by móc patrzeć w Pana twarz, tak szlachetną, tak mądrą, tak wielką - mówił Andrzej Duda. - Z całego serca dziękujemy. Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej - dodał prezydent.

Posłuchaj
00:34 11656507_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: Krzysztof Penderecki był i będzie legendą Krakowa (IAR) 

Przełożone uroczystości pogrzebowe

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku w wieku 86 lat. Uroczystości pogrzebowe przełożono ze względu na panujące wówczas obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Penderecki był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem muzycznym, honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, a także doktorem honoris causa 39 uczelni oraz Kawalerem Orderu Orła Białego. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory awangardowe z lat 60. jak "Tren - Ofiarom Hiroszimy" czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego wielkich sukcesów. Od lat 70. jako dyrygent prowadził orkiestry symfoniczne w kraju, a także w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Kilka lat temu brytyjski dziennik "The Guardian" nazwał go największym współczesnym polskim kompozytorem.

Czytaj także:

ASP

Zobacz także

Zobacz także