Niepełnosprawne dzieci z Ukrainy przyjechały do Polski. Wielki konwój karetek
- Ponad 20 karetek wzięło udział w transporcie niepełnosprawnych dzieci z Krzywego Rogu z obwodu dniepropietrowskiego na Ukrainie - poinformował we wtorek rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.
2022-03-30, 02:13
W sumie we wtorek po godz. 21 specjalnym pociągiem, który składał się z kilku wagonów, do Przemyśla dotarło ok. 100 osób - dzieci oraz ich opiekunów.
Jak podkreślił Michał Mielniczuk, docelowym miejscem podróży młodych mieszkańców Ukrainy są Niemcy. - Zanim jednak tam trafią, pierwszą pomoc i wsparcie otrzymają w Stalowej Woli, gdzie od początku marca br. działa punkt recepcyjny dla dzieci - zaznaczył.
Transport pacjentów z Ukrainy koordynuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak przekonuje rzecznik wojewody, to szeroko zakrojona operacja, gdyż uciekające przed wojną dzieci są w różnym stanie zdrowotnym.
- Dlatego, aby zapewnić im bezpieczną podróż zaangażowano 23 karetki, głównie z Podkarpacia, choć wsparcie zaoferowali także ratownicy z Katowic oraz medycy z podmiotów prywatnych - dodał.
REKLAMA
Niepełnosprawne dzieci przyjechały z Ukrainy do Polski
Już na dworcu w Przemyślu odbył się wstępny triaż małych pacjentów, najbardziej potrzebujący zostali przewiezieni karetkami.
Transportem pozostałych osób, które w podróży nie wymagały specjalistycznej asysty, zajęli się funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. Osoby te zostały umieszczone w dwóch autokarach.
Obecny na miejscu dziennikarz PAP widział, jak ratownicy na noszach wnosili dzieci do podstawionych karetek. Pierwsze ponad 10 ambulansów kilka minut po godz. 22 odjechało spod przemyskiego dworca do Stalowej Woli, pojazdy były pilotowane przez policję.
Do pozostałych karetek ratownicy wnosili kolejnych małych pacjentów.
REKLAMA
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA
kmp
REKLAMA