Będzie porozumienie ws. KPO? Konrad Szymański skomentował medialne doniesienia
Minister ds. europejskich Konrad Szymański, odnosząc się do doniesień, jakoby zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy miało nastąpić w kwietniu przyznał, że jeśli będzie porozumienie z Komisją Europejską w tej sprawie, to ogłosi je premier Mateusz Morawiecki.
2022-03-31, 18:57
O tym, że Komisja Europejska może zatwierdzić w kwietniu Krajowy Plan Odbudowy, czyli dokument określający sposób wydatkowania środków z unijnego Funduszu Odbudowy, poinformowało w czwartek radio RMF FM. Dokument czeka na zatwierdzenie od maja zeszłego roku.
Akceptacja dla KPO miałaby - według rozgłośni - nastąpić 9 kwietnia przy okazji wizyty w Warszawie przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Tego dnia odbędzie się wydarzenie "Razem dla Ukrainy", w którym udział wezmą - oprócz von der Leyen - prezydent Andrzej Duda oraz, zdalnie, premier Kanady Justin Trudeau.
Odpowiedź Konrada Szymańskiego
Ustaleń RMF FM nie potwierdził w czwartek minister ds. europejskich Konrad Szymański. - Nie chcę komentować plotek - powiedział dziennikarzom w Senacie. - Wizyta przewodniczącej von der Leyen jest związana z inicjatywą humanitarną, w której Polska bierze aktywny udział, natomiast kiedy będzie porozumienie, to z całą pewnością wypowie się premier i ogłosi to państwu - dodał.
Pytany o toczące się w Sejmie prace nad zmianami dotyczącymi likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, polityk odpowiedział, że o to należy pytać Sejm. - To Sejm będzie decydował we właściwym sobie kalendarzu. Sejm dzisiaj ocenia wszystkie te projekty pod kątem swoich własnych wyborów, ja mogę tylko zachęcać do tego, aby traktować w szczególności projekt prezydencki oraz projekt złożony przez posłów PiS w kategoriach odpowiedzialności za państwo, bo ta sprawa wykracza swoją wagą poza po prostu reformę postępowania dyscyplinarnego - zaznaczył Szymański.
REKLAMA
Dopytywany czy porozumienie z Komisją Europejską w sprawie KPO jest możliwe, zanim nastąpi uchwalenie ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną, minister stwierdził: "nie wydaje mi się, żeby te sprawy były aż tak silnie ze sobą powiązane. - Istotne jest to, co w najbliższym czasie ma się stać w tych sprawach, ale nie. Nie widzę tak bardzo warunkującego związku - powtórzył polityk.
Zawirowania wokół KPO
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej
dn
REKLAMA