more_horiz
Wiadomości

Wiktory 2021. Andrzej Poczobut z tytułem dziennikarza roku

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 23:13
Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut został laureatem Wiktora - nagrody przyznawanej w kategorii dziennikarz roku. Poczobut jest przetrzymywany w białoruskim więzieniu od marca 2021 r. 
Wiktory 2021. Andrzej Poczobut dziennikarzem roku
Wiktory 2021. Andrzej Poczobut dziennikarzem rokuFoto: PAP/Piotr Nowak

- W roku 2021 patrzyliśmy na to, co dzieje się na Białorusi, ludzie trafiali do więzień tylko za to, że odważyli się zaśpiewać piosenkę przed swoim domem (...) potrzebujemy jedności - mówiła dziennikarka Arleta Bojke, która ogłosiła, że nagrodę otrzymuje przetrzymywany w białoruskim więzieniu Andrzej Poczobut.

Nominowani w tej kategorii byli także: Przemysław Babiarz, Elżbieta Jaworowicz, Piotr Kraśko oraz Bogdan Rymanowski.

Poczobut w marca 2021 roku został zatrzymany w związku ze sprawą karną o "podżeganie do nienawiści". Do tej pory przebywa w białoruskim więzieniu.

Gala wręczenia Wiktorów

Wiktor dla sportowca roku trafił natomiast do Roberta Lewandowskiego. Statuetkę odebrała matka polskiego piłkarza. Nawiązując do decyzji o nie rozgrywaniu meczu z Rosją prowadząca powiedziała: "reprezentacja Polski opowiedziała się po stronie wartości i wygrała". W tej kategorii nominowani byli również Róża Kozakowska, Dawid Kubacki i Iga Świątek i Anita Włodarczyk.

Pomysłodawcą konkursu jest dziennikarz i producent telewizyjny Józef Węgrzyn. Po raz pierwszy Wiktory wręczono 23 grudnia 1985 roku. Na swoich ulubieńców z małego ekranu głosowali widzowie Kuriera Warszawskiego i czytelnicy "Życia Warszawy". W 1992 roku powołano do życia, na wzór Hollywood, Akademię Telewizyjną składającą się z dotychczasowych laureatów poprzednich edycji. W 2005, na dwudziestolecie Wiktorów, nazwę Akademii Telewizyjnej zamieniono na Akademię Wiktorów.

Czytaj także:

Statuetka Wiktora przyznawana jest w dziesięciu kategoriach, przy czym laureatów dziewięciu z nich typuje gremium złożone z dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia, dziesiątego zaś przyznaje publiczność, głosując na wybraną osobę za pomocą SMS-ów. W tym roku Wiktory zostały przyznane po 7-letniej przerwie. 

kp

Zobacz także

Zobacz także