more_horiz
Wiadomości

"To nie czas na Czechowa czy Puszkina". Gliński: do czasu zakończenia wojny, zero kultury rosyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 15:33
- Kultura rosyjska powinna zniknąć z przestrzeni publicznej do czasu zakończenia wojny na Ukrainie - mówił w Luksemburgu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Konsekwencje rosyjskiej inwazji były jednym z tematów spotkania szefów resortów kultury unijnych krajów.
Kultura rosyjska powinna zniknąć z przestrzeni publicznej do czasu zakończenia wojny na Ukrainie - mówił minister kultury Piotr Gliński
Kultura rosyjska powinna zniknąć z przestrzeni publicznej do czasu zakończenia wojny na Ukrainie - mówił minister kultury Piotr GlińskiFoto: FORUM/Matthias Oesterle

Konsekwencje rosyjskiej inwazji były jednym z tematów spotkania szefów resortów kultury unijnych krajów.

- Kultura rosyjska powinna zniknąć z przestrzeni publicznej do czasu zakończenia wojny na Ukrainie - mówił w Luksemburgu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Wicepremier Gliński przytoczył słowa ukraińskiego ministra, który podkreślał, że to masakra cywilów w Buczy jest prawdziwym obliczem Putina, a nie rosyjski balet. - W tej chwili nie ma czasu na rosyjski balet, nie jest też dobry sezon na Czechowa, czy nawet Puszkina. Co innego jest oczywiście to, że doceniamy osiągnięcia tej kultury w muzyce czy w literaturze, bo one są na najwyższym poziomie, ale ze względu na kontekst, mamy do czynienia z krajem, który oszalał, który za pomocą brutalnej siły, zabijania ludzi, cywilów, dzieci, próbuje realizować obłędne cele polityczne - powiedział dziennikarzom w Luksemburgu wicepremier Gliński.

Konieczne unijne wsparcie kultury na Ukrainie

Wicepremier Piotr Gliński przyznał, że świadomość w Unii co do wykorzystywania rosyjskiej kultury przez machinę propagandowo-wojenną Kremla jest zróżnicowana. - Polska stara się wywierać w tej sprawie presję na kraje członkowskie - podkreślił.

- Polska zabiega też o unijne wsparcie kultury na Ukrainie, w tym zniszczonych zabytków - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego. Przyznał, że nie ma na razie zgody Komisji Europejskiej i części krajów członkowskich na stworzenie osobnego funduszu wsparcia ukraińskiej kultury. -A co najmniej dwa takie byłyby potrzebne - wskazał. - Po pierwsze tam na miejscu, na Ukrainie i po drugie w krajach, które przyjmują uchodźców, przede wszystkim w Polsce, bo także bardzo wiele osób ze strony ukraińskiej to są ludzie kultury - powiedział wicepremier Gliński.

Podkreślił, że Polska wraz z grupą unijnych krajów jest bardzo zaangażowana w pomoc dla uchodźców, w tym także ludzi kultury. Rząd przeznaczył ponad milion euro na wsparcie ukraińskich artystów, a Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotowuje specjalny program dla polsko - ukraińskich inicjatyw filmowych. Wicepremier mówił, że nasz kraj wspiera również ochronę dziedzictwa Ukrainy i że od początku wojny istnieje specjalne centrum, które nawiązało kontakt z ponad 50 instytucjami i dostarcza specjalistyczny sprzęt do profesjonalnego zabezpieczenia budynków i zbiorów.

Posłuchaj
00:31 11667720_1.mp3 Piotr Gliński w Luksemburgu - to nie jest dobry czas na rosyjski balet, na Czechowa czy Puszkina (IAR) 

Czytaj także: 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASPZobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem