Ostatni dzień chłodu i deszczu. Zobacz prognozę pogody na niedzielę
Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW-PIB powiedziała, że od poniedziałku rozpocznie się kilkudniowa poprawa pogody, a temperatura w czwartek może wzrosnąć do 20 st. C. W niedzielę do końca dnia Polska będzie znajdowała się w masie chłodnego, wilgotnego powietrza
2022-04-10, 07:33
Jak powiedziała Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w niedzielę wpływ na pogodę nad Polską nadal będą miały chłodne i wilgotne masy powietrza polarno-morskiego.
Zachmurzenie i przelotny deszcz
- W niedzielę na terenie całego kraju zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Wszędzie możliwe są przelotne opady deszczu. Lokalnie, zwłaszcza na północy i południu kraju, będą to opady deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W Tatrach spodziewamy się przyrostu pokrywy śnieżnej o około 4 centymetry. Dzień będzie raczej chłodny. Temperatura maksymalna wyniesie od 7 do 9 stopni na przeważającym obszarze kraju. W rejonach podgórskich i na Wybrzeżu w najcieplejszym momencie dnia spodziewamy się od 4 do 6 stopni. Wiatr w ciągu dnia będzie nieco silniejszy, umiarkowany, w całym kraju porywisty, do 60 km/h. Na Wybrzeżu okresami może być dość silny, osiągający w porywach do 70 km/h. Nie są wykluczone lokalne burze - powiedziała Grażyna Dąbrowska.
W nocy, na terenie całego kraju zachmurzenie będzie już umiarkowane, tylko miejscami wzrastające do dużego. W całej Polsce możliwe będą słabe, przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Na znacznej części kraju możliwe są spadki temperatur poniżej minus dwóch stopni, a IMGW zapowiada wydanie ostrzeżeń przed przymrozkami. W obszarach podgórskich przewidywane są cztery stopnie poniżej zera. Tylko w strefie nadmorskiej spodziewane są temperatury na niewielkim plusie - od 1 do 4 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany; na Wybrzeżu porywisty i wiejący z prędkością do 50 km/h.
Według synoptyków IMGW poniedziałek będzie ostatnim dniem z opadami i większym zachmurzeniem przed kilkudniową poprawą pogody. Od wtorku z każdym dniem będzie więcej słońca. Wzrosną też temperatury. Najcieplejszym dniem tygodnia ma być czwartek, kiedy termometry w Zielonej Górze mogą wskazać do 20 stopni Celsjusza, w centrum kraju 15-16 stopni i około 12 stopni nad morzem. Według aktualnych modeli pogody, od piątku przybędzie chmur, a do kraju wrócą opady i chłodniejsze powietrze oraz nocne spadki temperatur poniżej zera.
Przymrozki
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, a także dla części województwa lubelskiego i mazowieckiego.
Na przeważającym obszarze powyższych województw miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza w godzinach porannych do ok. -1 st. C, a przy gruncie do -2 st. C. W województwach opolskim i śląskim temperatura przy gruncie może spaść do ok. - 3 st. C.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.
REKLAMA
- Jaka pogoda czeka nas w kwietniu? IMGW przygotował prognozę na cały miesiąc
- Zimowa aura w kwietniu. Tysiące zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków opadów
dz
REKLAMA