more_horiz
Wiadomości

Niedziela Palmowa. Prymas Polski: dziś Bóg umiera w każdym cierpiącym człowieku na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 18:32
Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas homilii wygłoszonej w Niedzielę Palmową w Rościnnie (Wielkopolskie) powiedział, że Bóg umiera dziś w każdym cierpiącym człowieku, pod bombami w Kijowie, Charkowie, na Zaporożu.
Prymas Polski: Bóg umiera dziś za nas i z nami
Prymas Polski: Bóg umiera dziś za nas i z namiFoto: PAP/Łukasz Gągulski

W Niedzielę Palmową prymas przewodniczył mszy św. w Rościnnie, małej miejscowości niedaleko Skoków. Jak podkreślono na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej, znajdujący się w tej miejscowości Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny przyjął 68 Ukraińców, w tym 41 dzieci.

"W nim jest nasze ocalenie"

Prymas nawiązując w homilii do męki Jezusa, pytał "jak to się dzieje, że człowiek tak łatwo przechodzi od hosanna do ukrzyżuj? Od radosnego przyjęcia do pełnego wzgardy odrzucenia, a nawet więcej, do skazania na śmierć?".

Dzieje się tak, bo człowiek popełnia zasadniczą pomyłkę spodziewając się, że ten, którego obwołuje królem będzie królował według jego miary i oczekiwań, że będzie rządził twardą ręką, zapewni dobrobyt, rozgromi wrogów, spełni wszystkie ludzkie oczekiwania. Tymczasem to jest tron Boga - krzyż. W nim jest nasze ocalenie i życie - zaznaczył hierarcha.

Prymas podkreślał, by to właśnie w krzyżu poszukiwać pocieszenia, i by w cierpieniu, smutku i strachu nie gasić nadziei, a "przytulać się do krzyża".

Bóg umiera dziś za nas i z nami. Umiera w każdym cierpiącym człowieku, pod bombami w Kijowie, Charkowie, na Zaporożu. Tam jest dziś krzyżowany. Ale z tej śmierci wyrasta życie - podkreślił.

Wizyta w Rościnnie

W trakcie wizyty w Rościnnie prymas spotkał się z uchodźcami i mieszkańcami miejscowości. Po uroczystej Eucharystii - jak poinformowano na stronie archidiecezji - odbył się rodzinny festyn z zabawami i drobnymi upominkami dla najmłodszych. Prymas przekazał też ukraińskiej wspólnocie prezent - jak podano - telewizor z dostępem do internetu i ukraińskich stacji telewizyjnych. 

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także