Przewodnicząca Seimasu Litwy z wizytą w Polsce. Tematem rozmów sankcje i wsparcie Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z przewodniczącą Seimasu Litwy Viktoriją Czmilyte-Nielsen. Wśród omawianych tematów były rosyjska agresja na Ukrainę i pomoc humanitarna dla uchodźców. Rozmawiano też o wsparciu dla Ukrainy i sankcjach wobec Rosji - podała KPRP.
2022-04-11, 18:46
Kancelaria Prezydenta poinformowała w komunikacie, że przewodnicząca Seimasu podziękowała Polsce za okazane wsparcie Ukrainie oraz przyjęcie ponad 2,5 miliona uchodźców z tego kraju. Wskazała, że Polska, Litwa i wszyscy sojusznicy powinni mówić jednym głosem, udzielać Ukrainie wsparcia dyplomatycznego, humanitarnego i militarnego. Ukraina powinna też otrzymać status państwa kandydującego do Unii Europejskiej.
Rozmowy o wzmocnieniu zdolności obronnych
Prezydent - jak relacjonuje KPRP - podziękował Litwie za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w tym trudnym czasie. Podkreślił także ogromne zaangażowanie Polaków, którzy przyjmowali uciekających przed wojną Ukraińców w swoich domach.
"Obie strony zgodziły się, że konieczna jest dalsza praca nad objęciem Rosji sankcjami, również w sektorze energetycznym. Istotne jest także wzmacnianie własnego potencjału obronnego poprzez wzrost nakładów na wojsko, modernizację sił zbrojnych, zakupy nowoczesnego sprzętu i techniki wojskowej" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Trzy punkty dla Ukrainy
REKLAMA
Viktoria Czmilyte-Nielsen spotkała się też z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Szefowa parlamentu Litwy, mówiąc na konferencji prasowej o pomocy dla Ukrainy, wymieniła trzy najważniejsze punkty, które należy zrealizować. Wskazała na uzbrojenie Ukrainy i jej integralność terytorialną, przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE i pomoc w odbudowie zrujnowanego wojną kraju.
Posłuchaj
Viktorija Czmilyte-Nielsen powiedziała też, że Polska, organizując pomoc jest prawdziwym oparciem, dla Ukrainy. Przypomniała również, że także Litwa odgrywa tu swoją rolę, działając m.in. na szczeblu dyplomatycznym i politycznym oraz dostarczając Kijowowi broń czy otaczając opieką uchodźców.
Wspólne otwarcie konferencji
Przewodniczące parlamentów Polski i Litwy wspólnie otworzyły w Sejmie konferencję o historycznej unii polsko-litewskiej.
- Merkel i Macron apelują do stron konfliktu w Donbasie o deeskalację
- Ukraina: największa od początku konfliktu wymiana jeńców z separatystami w Donbasie
- Sekretarz stanu USA: sankcje będą obowiązywać, dopóki Rosja nie wycofa się z Ukrainy
mbl
REKLAMA