more_horiz
Wiadomości

Wkrótce załamanie pogody. Znamy prognozę IMGW, są ostrzeżenia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 14:42
W czwartek w wielu miejscach Polski temperatury wzrosły powyżej 20 stopni Celsjusza. Taka aura nie utrzyma się jednak długo. W nocy czeka nas załamanie pogody. - Strefa chłodnego frontu atmosferycznego będzie przemieszczać się przez nasz kraj z północnego zachodu na południowy wschód - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Emilia Szewczak z biura prasowego IMGW. 
IMGW ostrzega przed przymrozkami
IMGW ostrzega przed przymrozkamiFoto: John Lee Fox/Shutterstock

W Wielki Czwartek niemal w całym kraju panuje wiosenna aura pogodowa, a w niektórych częściach Polski odnotowano nawet letnie temperatury. Najcieplej jest obecnie w województwach dolnośląskim i opolskim, gdzie temperatura wynosi miejscami 22 stopnie Celsjusza. 20 kresek powyżej zera wskazują również termometry w niektórych częściach województw: lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego. Na pozostałym obszarze kraju jest od 11 stopni Celsjusza na Wybrzeżu po 19 stopni Celsjusza w centrum i na południu. Do tego niemal wszędzie jest słonecznie. 

IMGW ostrzega przed przymrozkami

Warto jak najlepiej wykorzystać tę aurę dlatego, że już w nocy czeka nas załamanie pogody. - Strefa chłodnego frontu atmosferycznego będzie przemieszczać się przez nas kraj z północnego zachodu na południowy wschód. Będzie przynosić opady deszcze i większe zachmurzenie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Emilia Szewczak z biura prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na przeważającym obszarze kraju termometry wskażą dodatnie temperatury. IMGW prognozuje od 7 stopni Celsjusza na wschodzie Polski do 12 stopni Celsjusza na zachodzie. Wyjątkiem są południowo-wschodnie powiaty województwa podkarpackiego, gdzie wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z przymrozkami. Dotyczy ono powiatów: bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego. Na tym obszarze temperatura może spaść nawet do -5 stopni Celsjusza. Ostrzeżenie IMGW będzie obowiązywać od godziny 23 do piątku do godziny 8 rano.

Piątek deszczowy

W piątek już na całym obszarze kraju ma być pochmurnie i deszczowo. - Miejscami mogą wystąpić nawet burze. Prognozowane są one dla Polski centralnej i południowej - mówi Emilia Szewczak z IMGW. Temperatury będą dodatnie, ale dużo niższe niż dziś. - Od 8 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, około 13-14 stopni Celsjusza w centrum do 15 stopni Celsjusza na południowym zachodzie - dodaje. 

Na świąteczną prognozę pogody musimy jeszcze poczekać. Wstępnie wszystko wskazuje na to, że na przeważającym obszarze kraju będzie słonecznie z przelotnymi zachmurzeniami, ale chłodno. Termometry będą wskazywać od 7 do 12 stopni Celsjusza. W nocy w wielu miejscach kraju możliwe są natomiast przymrozki. Jedynie w Polsce południowo-wschodniej prognozowane są opady deszczu, a na Podkarpaciu nawet deszczu ze śniegiem.

MF, PolskieRadio24.pl


Zobacz także

Zobacz także