Rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. 12 lat temu para prezydencka spoczęła na Wawelu

2022-04-18, 02:35

Rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. 12 lat temu para prezydencka spoczęła na Wawelu
Sarkofag pary prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskim w Krypcie Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Mija 12 lat od pogrzebu pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich, tragicznie zmarłych, wraz z 94 innymi osobami, w katastrofie rządowego samolotu 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Dwudniowe uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich odbywały się 17 i 18 kwietnia 2010 roku w Warszawie i Krakowie. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i jego małżonkę żegnały tysiące ludzi w całym kraju, a także liczni goście z zagranicy.

Uroczystości żałobne w Warszawie rozpoczęły się w południe na placu Piłsudskiego. Tam zawisły zdjęcia 96 osób, które zginęły w katastrofie. O godzinie 12.00 w całej Polsce rozległ się dźwięk dzwonów i syren. W stolicy odegrano sygnał "Baczność", potem odczytano nazwiska wszystkich ofiar tragedii pod Smoleńskiem.

Ówczesny szef gabinetu prezydenta Maciej Łopiński w przemówieniu zaznaczył, że w katastrofie zginęli na posterunku najlepsi przedstawiciele Rzeczypospolitej. Podkreślił, że dla Lecha Kaczyńskiego patriotyzm nie był pustym słowem i przytoczył jego słowa, że prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej.

Posłuchaj

Szef gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński wspomina swojego szefa (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

"Umiał bronić spraw do których był przekonany"

Homilię podczas mszy świętej na placu Piłsudskiego, w imieniu legata papieskiego, kardynała Angelo Sodano, odczytał ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk. Kardynał Angelo Sodano wyraził nadzieję, że głęboka wiara polskich chrześcijan podtrzyma ich w chwili kolejnej próby, w pełnej cierpienia historii narodu.

Posłuchaj

Fragment homilii legata papieskiego, kardynała Angelo Sodano, odczytany przez ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Józefa Kowalczyka (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

Na zakończenie mszy żałobnej na placu Piłsudskiego arcybiskup Józef Michalik, wówczas przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podkreślił, że zmarły tragicznie prezydent był mężem stanu, który potrafił bronić słusznej sprawy, a przy tym był człowiekiem bezkompromisowym. - Umiał bronić spraw co do których był przekonany, a niekiedy czynił to wbrew politycznej poprawności. Nosił w sobie troskę o Polskę jutra, kochał historię ojczystą i szanował, wprost czcił wyszydzanych przez niektóre środowiska bohaterów Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego - wspominał abp Józef Michalik.

Wieczorem 17 kwietnia w archikatedrze warszawskiej została odprawiona msza święta w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich. Ówczesny prymas Polski arcybiskup Henryk Muszyński wspominając w homilii prezydenta Kaczyńskiego, podkreślił jego zalety jako męża stanu.

Posłuchaj

Arcybiskup Henryk Muszyński o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Uroczystości pogrzebowe w Krakowie

Po zakończeniu mszy w archikatedrze warszawskiej przy trumnach Pary Prezydenckiej rozpoczęło się czuwanie, które trwało do następnego dnia rano. W niedzielę 18 kwietnia ciała Marii i Lecha Kaczyńskich przewieziono do Krakowa na uroczystości pogrzebowe. Tam Lecha i Marię Kaczyńskich żegnały tysiące ludzi, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i delegacje z kilkudziesięciu państw.

Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Mariackiej mszą świętą żałobną, której przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Następnie kondukt z trumnami wiezionymi na lawetach armatnich przeszedł ulicami miasta na Wawel. Tam para prezydencka została pochowana w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Prezydencka kariera polityczna

Lech Kaczyński, z wykształcenia prawnik, w okresie PRL działał w opozycji, współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Solidarnością. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Po zwolnieniu powrócił do prac w podziemnej Solidarności. W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

Po transformacji ustrojowej był między innymi senatorem i posłem, współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i pierwszym prezesem tego ugrupowania. W latach 1992-1995 pełnił funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli, następnie był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Jerzego Buzka, a od 2002 roku - prezydentem Warszawy.

Powiązany Artykuł

Web 1366 – 6.png
Prezydent Lech Kaczyński. Najważniejsze przemówienia [POSŁUCHAJ]

Prezydent wskazywał wyzwania dla Polski

W październiku 2005 roku Lech Kaczyński wygrał wybory prezydenckie, pokonując w drugiej turze kandydata Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Od początku prezydentury Lech Kaczyński podkreślał, że jego głównym zadaniem jest budowa Rzeczypospolitej na miarę nowego stulecia:

Posłuchaj

Lech Kaczyński o swojej wizji Polski (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Lech Kaczyński był znany z patriotycznych wypowiedzi. Podczas obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj przypomniał zasługi Polaków w walkach o odzyskanie państwowości i podkreślał, że w zjednoczonej Europie nie możemy stracić swojej tożsamości.

Posłuchaj

Lech Kaczyński o najważniejszych wyzwaniach stojących przez Polską w Europie (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Historyczne przemówienie w Tbilisi

Niektóre z przemówień Lecha Kaczyńskiego odbiły się szerokim echem poza granicami naszego kraju. Wobec trwającej od 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przywoływane są słowa prezydenta Polski wypowiedziane w sierpniu 2008 roku w Tbilisi. Lech Kaczyński pojechał do Gruzji po tym, jak rosyjskie lotnictwo zbombardowało gruzińskie miasto Gori w wojnie o Osetię Południową. W Tbilisi pojawili się prezydenci Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii. 

Posłuchaj

Przemawiając do tysięcy Gruzinów, Lech Kaczyński zapewnił, że nie zostali sami, i przestrzegł, że Rosja może zagrozić także innym państwom Europy (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Uważaną przez niektórych za profetyczną, wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego cytowano też w 2014 roku, po zajęciu Krymu przez wojska rosyjskie.

Czytaj także:

Przemówienie z Westerplatte

Lech Kaczyński był mocno zaangażowany w budowę Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w organizację obchodów 60. i 65. rocznicy wybuchu zrywu. Jego ojciec był żołnierzem Armii Krajowej i walczył w Powstaniu. W 2009 roku prezydent Kaczyński podkreślił, że Powstanie Warszawskie było jednym z wielkich zrywów narodowych, dzięki któremu po wojnie Polacy zachowali dążenia niepodległościowe. Dały one początek protestom robotniczym w okresie PRL i doprowadziły do obalenia komunizmu.

Za jedną z najważniejszych mów Lecha Kaczyńskiego komentatorzy uważają przemówienie wygłoszone 1 września 2009 roku na Westerplatte. Podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej prezydent mówił, że to nie Polska powinna odrabiać lekcje pokory, bo powód do tego mają inni - "ci, którzy do tej wojny doprowadzili, którzy tę wojnę ułatwili".

Posłuchaj

Fragment przemówienia Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 roku na Westerplatte (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

»Prezydent Lech Kaczyński: "Warto być Polakiem" [ZOBACZ VIDEO]«

Walka o prawdę o zbrodni katyńskiej

Prezydent Lech Kaczyński wielokrotnie powtarzał, że okoliczności zbrodni katyńskiej muszą zostać do końca zba­dane i wyjaśnione. Z takim przesłaniem - 10 kwietnia 2010 roku - leciał na obchody 70. rocznicy tej tragedii.

Posłuchaj

ad swoim przemówieniem pracował do ostatnich chwil. Po katastrofie smoleńskiej odczytał je w Polskim Radiu redaktor Wojciech Włodarczyk (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

10 kwietnia w Katyniu prezydent Lech Kaczyński miał też powiedzieć, że tragedia tego miejsca i walka z kłamstwem katyńskim to część nie tylko polskiej historii, pamięci i tożsamości, ale też część historii całej Euro­py i świata. "Zbrodnia Katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Bę­dzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i naro­dy potrafią - nawet w czasach najtrudniejszych - wy­brać wolność i obronić prawdę" - napisał Lech Kaczyński.

Czytaj także:

Dyskretna rola Pierwszej Damy

Maria Kaczyńska z wykształcenia była ekonomistką. Swojego przyszłego męża poznała w 1976 roku. Razem przeżyli ponad 30 lat. Pomagała mu w działalności opozycyjnej i podziemnej. Kiedy 23 grudnia 2005 roku Lech Kaczyński objął urząd prezydenta, podjęła obowiązki Pierwszej Damy. Uczestniczyła w wielu uroczystościach międzynarodowych, reprezentując głowę państwa. Dla Marii Kaczyńskiej ważna była promocja Polski w świecie zmierzająca do eliminowania negatywnych stereotypów dotyczących naszego kraju.

Maria Kaczyńska była osobą skromną i życzliwą. Została zapamiętana jako żona prezydenta, która nie tylko dyskretnie dbała o wizerunek męża, lecz także ciepło opowiadała o ich wzajemnych relacjach. Lech Kaczyński mówił o żonie, iż wniosła w jego życie poczucie bezpieczeństwa. - Świat polityki jest światem trudnym. Nie przetrwałbym tego bez żony - powiedział prezydent w jednym z wywiadów. Pośmiertnie Maria Kaczyńska została uhonorowana Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Zaangażowanie w działalność na rzecz niepełnosprawnych

Maria Kaczyńska angażowała się w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, aktywnie wspierała profilaktykę onkologiczną, zajmowała stanowisko w kwestiach ochrony środowiska. Wielokrotnie podkreślała, że warto pomagać innym. Pierwsza Dama nie pozostawała obojętna wobec ofiar konfliktów oraz uchodźców.

W 2007 roku Maria Kaczyńska objęła patronatem sejmową konferencję dotyczącą zawodowych rodzin zastępczych. Mówiła wtedy, że gorąco popiera tę ideę. Pani Prezydentowa była także pierwszą osobą z Polski, która została uhonorowana w szczególny sposób - w 2008 roku jej imieniem i nazwiskiem Holendrzy nazwali oficjalnie nową odmianę tulipana. Kiedy w ambasadzie holenderskiej w Warszawie Maria Kaczyńska odbierała cebulkę kwiatu, cieszyła się, że przyczyni się do wspierania idei paraolimpijskiej. Kolejne cebulki zostały bowiem zlicytowane na ten cel.

Posłuchaj

Maria Kaczyńska: cieszę się, że moje tulipany będą wspierały akcje ludzi niepełnosprawnych (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej