more_horiz
Wiadomości

Ważna data dla właścicieli nieruchomości. O tym musisz pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 01:35
Niemal 3 miliony deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków złożyli właściciele lub zarządcy budynków. Takie dane przekazała Informacyjnej Agencji Radiowej pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Dziennie spływa około 20 tysięcy deklaracji.
W ubiegłym roku tygodniowo do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej trafiało około 4,5 tys. wniosków.
W ubiegłym roku tygodniowo do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej trafiało około 4,5 tys. wniosków.Foto: coka/Shutterstock

Dorota Cabańska przypomniała, że właściciele lub zarządcy budynków mają czas do końca czerwca na złożenie deklaracji o źródłach ciepła lub spalania paliw w budynkach. Poinformowała, że do 13 kwietnia wpłynęły niemal 3 miliony deklaracji.

- Tak naprawdę to jest dobry wynik, z tego tytułu, że to jest już praktycznie 60 procent napełnienia bazy danych z szacowanych 5 milionów, które powinny się tam znaleźć - oceniła.

Polityka antysmogowa

Pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego przypomniała, że dane zgromadzone w ewidencji mogą analizować samorządy i na ich podstawie przygotowywać określone polityki antysmogowe.

Dokument deklaracji można wysłać w formie elektronicznej lub złożyć w formie papierowej w urzędzie gminy albo miasta. Formularz dostępny jest na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych.

Według szacunków Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w Polsce jest 6,2 mln budynków mieszkalnych. To oznacza, że wciąż ponad 3,5 mln właścicieli lub zarządców nie wypełniło ciążącego na nich obowiązku.

Aby zmobilizować mieszkańców poszczególnych samorządów, nadzór budowlany publikuje również ranking gmin, które przodują w wypełnianiu tego obowiązku oraz tych, w których mieszkańcy najbardziej się ociągają.

Posłuchaj
00:27 11693577_2.mp3 Niemal 3 miliony deklaracji złożono do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (IAR)

dz

Zobacz także

Zobacz także