more_horiz
Wiadomości

Żonkile przypomną o powstaniu w warszawskim getcie. Jubileusz akcji muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 04:20
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje, już po raz dziesiąty, akcję "Żonkile", upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypada 79. rocznica pierwszego miejskiego powstania w okupowanej przez Niemców Polsce.
Żonkil jest symbolem Powstania w getcie warszawskim na pamiątkę jednego z przywódców powstania, który przeżył zryw - Marka Edelmana
Żonkil jest symbolem Powstania w getcie warszawskim na pamiątkę jednego z przywódców powstania, który przeżył zryw - Marka EdelmanaFoto: PAP/Mateusz Marek

We wtorek na ulicach Warszawy po raz dziesiąty będzie można spotkać wolontariuszy rozdających papierowe żonkile. W ten sposób Muzeum POLIN chce rozpowszechniać wiedzę o tym historycznym wydarzeniu.

Jak mówi dyrektor Muzeum, Zygmunt Stępiński, tegoroczna akcja będzie bardzo szeroka. - Rozdamy w tym roku 368 tysięcy żonkili, bo tylu Żydów mieszkało i żyło w Warszawie przed wojną. W akcji bierze udział ponad tysiąc wolontariuszy, ponad 5 tysięcy szkół, ponad tysiąc bibliotek publicznych w całym kraju. Plus akcja międzynarodowa w Izraelu i Stanach Zjednoczonych - dodał Zygmunt Stępiński.

Irena Santor ambasadorką akcji

Jedną z ambasadorek tegorocznej akcji jest piosenkarka Irena Santor. Artystka nie ma wątpliwości, że pamięć o powstaniu w getcie warszawskim trzeba podtrzymywać i pielęgnować. - Trzeba pokolenia, które przychodzą teraz, po nas, następne, trzeba tym pokoleniom uświadamiać co było i czego należy się bać i że trzeba mieć postawę ludzką, trzeba być - krótko powiem - choć to slogan - trzeba być człowiekiem. A co to jest człowieczeństwo? To znaczy: kochaj bliźniego jak siebie samego - dodała Irena Santor.

W tym roku ambasadorami akcji są także Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny, Aleksandra Popławska oraz trójka wolontariuszy Dariusz, Joanna i Weronika.

Żonkil na pamiątkę Marka Edelmana

Żonkil jest symbolem Powstania w getcie warszawskim na pamiątkę jednego z przywódców powstania, który przeżył zryw - Marka Edelmana. Każdego roku składał on bukiet żółtych kwiatów przy Pomniku Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o Powstaniu.


Posłuchaj
00:54 zonkil - spec - .mp3 Na ulicach Warszawy 1100 wolontariuszy będzie rozdawać dzisiaj papierowe żonkile. Po raz 10. odbywa się akcja "Żonkile” organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim - relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)

 


Czytaj także:

mbl

Czytaj także

Mordechaj Anielewicz. Jego imię jedni wymawiali ze czcią, inni ze strachem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 05:55
- Mordechaj Anielewicz jako postać przeszedł do legendy i ta legenda powstawała od razu, wtedy, kiedy jeszcze żył, kiedy był przywódcą powstania w getcie - mówiła Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie w białostockim getcie. Drugie co do wielkości po Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 05:45
78 lat temu około 300 żydowskich powstańców podjęło nierówną walkę z niemiecką żandarmerią. Był to drugi co do wielkości, po powstaniu w getcie warszawskim, zryw zbrojny ludności żydowskiej przeciwko okupantowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cel był jeden, obrona własnej godności". Piotr Łysakowski o powstaniu w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 13:05
- Ta godność, po latach poniewierki, była szalenie istotna. Przypomnijmy, że z końcem 1939 r. wprowadzono stygmatyzację, nakazano noszenie opasek, kłanianie się Niemcom. Na ulicach getta umierały z głodu dzieci, to są rzeczy niewyobrażalne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Łysakowski, historyk.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem