more_horiz
Wiadomości

"Pokazali, że walka w słusznej sprawie nigdy nie jest przegrana". Premier o powstaniu w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 11:14
"Cześć i chwała bohaterom powstania w getcie warszawskim, którzy pokazali, że walka w słusznej sprawie - o wolność i podstawowe wartości ludzkie - nigdy nie jest beznadziejna i przegrana, a barbarzyństwu, złu i totalitaryzmowi należy postawić zdecydowaną tamę" - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki: zryw ten był wyrazem gniewu i desperackim protestem przeciwko zbrodniczej polityce nazistowskich Niemiec
Mateusz Morawiecki: zryw ten był wyrazem gniewu i desperackim protestem przeciwko zbrodniczej polityce nazistowskich NiemiecFoto: Facebook/Mateusz Morawiecki

79 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.

"Zryw ten był wyrazem gniewu"

Premier, odnosząc się do tego wydarzenia na Facebooku, przypomniał, że "79 lat temu, na wieść o wcieleniu przez Niemców w życie planów likwidacji getta w ramach metodycznej zagłady europejskich Żydów, podziemne organizacje żydowskie działające na terenie okupowanej Polski podjęły decyzję o wybuchu pierwszego miejskiego zbrojnego powstania w okupowanej Europie".

"Zryw ten był wyrazem gniewu i desperackim protestem przeciwko zbrodniczej polityce nazistowskich Niemiec. Żyjący od 3 lat w straszliwych warunkach przeludnienia, głodu, chorób i terroru polscy Żydzi wykazali się wielkim aktem odwagi wydając walkę stukrotnie silniejszym Niemcom. Nie poddali się. Walczyli z całych sił do samego końca" - podkreślił szef rządu.

Mateusz Morawiecki zacytował także fragment odezwy Żydowskiej Organizacji Bojowej do ludności polskiej, oznajmiającej wybuch powstania: "Toczy się walka o Waszą i naszą Wolność. O Wasz i nasz - ludzki, społeczny, narodowy - honor i godność. (...) Niech żyje Wolność! Śmierć katom i oprawcom! Niech żyje walka na śmierć i życie z okupantem!".

"Walka w słusznej sprawie nigdy nie jest przegrana"

"79 lat później, kilkaset kilometrów dalej na wschód podobnie brzmiące apele płyną w świat z Mariupola, Buczy, Charkowa i innych ukraińskich miast… Oni wciąż walczą! Cześć i chwała Bohaterom Powstania w Getcie Warszawskim, którzy pokazali, że walka w słusznej sprawie - o wolność i podstawowe wartości ludzkie - nigdy nie jest beznadziejna i przegrana, a barbarzyństwu, złu i totalitaryzmowi należy postawić zdecydowaną tamę w każdych okolicznościach historycznych" - wskazał premier. 

Czytaj więcej:

nj


Zobacz także

Zobacz także