more_horiz
Wiadomości

Kolejna instytucja kultury będzie finansowana z budżetu państwa. Gliński: to rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 12:30
Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie współprowadzony przez resort kultury. W podpisaniu umowy uczestniczył dziś szef MKiDN Piotr Gliński. - To już 16. instytucja kultury, którą ministerstwo bierze na tzw. współprowadzenie. Zwiększyliśmy o ok. 100 proc. liczbę instytucji kultury i muzeów finansowanych przez budżet centralny - powiedział minister. Jak stwierdził, "to rewolucja, jeżeli chodzi o prowadzenie polskiej kultury". 
Piotr Gliński, Jędrzej Solarski oraz Jadwiga Emilewicz na uroczystości podpisania umowy o współprowadzeniu Teatru Muzycznego w Poznaniu
Piotr Gliński, Jędrzej Solarski oraz Jadwiga Emilewicz na uroczystości podpisania umowy o współprowadzeniu Teatru Muzycznego w PoznaniuFoto: PAP/Tomasz Gzell

W środę w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się uroczystość podpisania umowy o współprowadzeniu Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Kolejne instytucje z państwowym wsparciem

To jest 16. instytucja kultury, którą ministerstwo od 2016 roku bierze na tzw. współprowadzenie, czyli budżet centralny będzie wspomagał instytucje o znaczeniu lokalnym, regionalnym, ale także ogólnopolskim. 16 z 31 instytucji współprowadzonych, czyli można powiedzieć, że o ponad 100 proc. zwiększyliśmy tę liczbę instytucji, która otrzymuje wsparcie od państwa - powiedział wicepremier Gliński.

Wyjaśnił, że to wsparcie to "dotacja na funkcjonowanie instytucji, ale także, tak jak i w tym przypadku, to są dodatkowe pieniądze na ważne inwestycje". - Często taką decyzję podejmowaliśmy, żeby wspomóc proces inwestycyjny w momencie, kiedy decydujemy się wspólnie z lokalnymi gospodarzami, jakąś dużą inwestycję zrealizować w kulturze - wskazał.

Gliński: to rewolucja w prowadzeniu polskiej kultury

Dodał, że "biorąc pod uwagę 24 nowe instytucje współprowadzone w zakresie muzealnictwa, to mamy już całkiem sporą liczbę 40 instytucji współprowadzonych od 2016 roku".

- To jest w zasadzie rewolucja, jeżeli chodzi o prowadzenie polskiej kultury. Biorąc pod uwagę jeszcze nowe instytucje, które powołaliśmy, specjalistyczne, jak Instytut Literatury, Instytut Dziedzictwa Solidarności czy Instytut Polonika, w tej chwili bardzo ważny ze względu na pomoc Ukrainie - podkreślił minister kultury.

Czytaj także:

Jak mówił, "to jest satysfakcja dla resortu i rządu, że udało się tak bardzo zwiększyć obecność państwa w kulturze, bo ona była potrzebna". Zaznaczył, że jest jeszcze długa lista oczekujących na kolejne współprowadzenia i wsparcie.

Mówiąc o Teatrze Muzycznym w Poznaniu wskazał, że "jednym z podstawowych kryteriów decyzji o współprowadzeniu jest poziom artystyczny i znaczenie kulturowe danej instytucji". - Nie mieliśmy wątpliwości, że Teatr Muzyczny jest jedną z instytucji wyróżniających się i zasługujących na wsparcie - zaznaczył. 

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem