more_horiz
Wiadomości

Ukraińcy z klas maturalnych szykują się na studia. Szef MEiN deklaruje pomoc

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 01:05
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się z ambasadorem Ukrainy Andrijem Deszczycą. Podczas rozmowy zadeklarował pomoc w przeprowadzeniu w formie zdalnej egzaminu wstępnego na studia dla uczniów ukraińskiej klasy maturalnej, którzy przebywają na terenie Polski.
Szef MEiN zadeklarował pomoc w przeprowadzeniu zdalnego egzaminu na studia dla uczniów z Ukrainy
Szef MEiN zadeklarował pomoc w przeprowadzeniu zdalnego egzaminu na studia dla uczniów z UkrainyFoto: Shutterstock/Lincoln Beddoe

Minister edukacji i nauki przyjął w piątek ambasadora Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas spotkania Przemysław Czarnek oraz Andrij Deszczyca rozmawiali m.in. o sytuacji ukraińskich uczniów i studentów w Polsce.

"Z Ministrem Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej Przemysławem Czarnkiem omówiliśmy szereg ważnych kwestii dla zaspokajania potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy kształcących się w polskich placówkach oświatowych, a także tych, którzy kontynuują w Polsce naukę w ukraińskim systemie oświaty" - napisał Deszczyca na Twitterze po spotkaniu.

Uchodźcy w polskich szkołach

Spotkanie podsumowało także Ministerstwo Edukacji i Nauki. "Podczas spotkania minister Przemysław Czarnek przekazał słowa uznania i solidarności z narodem ukraińskim, który obecnie walczy z agresją rosyjską. Poinformował o działaniach Ministerstwa Edukacji i Nauki na rzecz uchodźców z Ukrainy. Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że resort dokłada wszelkich starań, aby zapewnić optymalne warunki dzieciom i młodzieży z Ukrainy w polskich szkołach i uczelniach. Zwrócił również uwagę na bieżący i bezpośredni kontakt z kierownictwem Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy" - czytamy w komunikacie MEiN po spotkaniu.

Poinformowano w nim, że ambasador Andrij Deszczyca podziękował za wsparcie udzielane przez stronę polską, w tym za umożliwienie kontynuowania nauki dzieciom i młodzieży z Ukrainy. "Mówił o trudnej sytuacji ukraińskiej oświaty, która wynika zarówno ze zniszczenia infrastruktury szkolnej, jak i prowadzania działań wojennych na znacznym obszarze kraju" - dodano.

Resort deklaruje wsparcie ws. egzaminów na studia

"Szkoły i uczelnie na Ukrainie funkcjonują obecnie w trybie zdalnym lub hybrydowym. Trwają przygotowania do przeprowadzenia w formie zdalnej egzaminu wstępnego na studia w 2022 r. Minister Przemysław Czarnek zadeklarował dalsze wspieranie strony ukraińskiej, w tym pomoc w przeprowadzeniu egzaminu wstępnego na studia dla uczniów ukraińskiej klasy maturalnej, którzy przebywają na terenie naszego kraju" - podano w komunikacie.

Poinformowano też, że podczas spotkania poruszono także inne tematy związane ze współpracą dwustronną, m.in. w obszarze edukacji włączającej.

Czytaj także:

Nauka na Ukrainie

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - od 24 lutego - wjechało z tego kraju do Polski 2,9 mln osób - poinformowała w piątek rano Straż Graniczna.

Szef MEiN w czwartek podał, że w polskim systemie oświaty uczy się 185 tys. osób z Ukrainy, z czego 35 tys. w przedszkolach, 135 tys. w szkołach podstawowych i kilkanaście tysięcy w szkołach ponadpodstawowych. Powołując się na dane przekazane przez ukraińską wiceminister nauki i oświaty Virę Rohovą powiedział, że "540 tys. dzieci ukraińskich jest w nauce zdalnej i w łączności z Ukrainą". 

Zobacz również: Michał Wójcik w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Zobacz także

Zobacz także