Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Do polskich śledczych dołączył prokurator MTK

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że do zespołu śledczego ws. rosyjskich zbrodni dołączył prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan. Podkreślił, że aby pociągnąć winnych do odpowiedzialności potrzebny jest skoordynowany wspólny wysiłek.

2022-04-25, 17:30

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Do polskich śledczych dołączył prokurator MTK

- Nie ulega wątpliwości, że już te materiały dowodowe, które zostały na dzień dzisiejszy zgromadzone wskazują, że do masowych zbrodni na terenach okupowanych przez wojska rosyjskie dochodziło, że były to działania podejmowane z pełną premedytacja i rozmysłem - mówił minister sprawiedliwości.

Własne śledztwo Polski

Zbigniew Ziobro przypomniał, że polska prokuratura jako jedna z pierwszych, na wniosek prokuratury ukraińskiej i prośbę prokurator generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej, wszczęła własne śledztwo prowadzone na terenie Polski, mające gromadzić m.in. zeznania uchodźców, którzy byli świadkami zdarzeń. Jak mówił, dotąd przesłuchano blisko tysiąc osób.

- Nie ulega najmniejszych wątpliwości, że kluczowe czynności dowodowe, w tym sekcje zwłok, ale też inne czynności dowodowe, kryminalistyczne, muszą być wykonywane na miejscu - tam, gdzie do tych zbrodni dochodziło - mówił minister i wskazywał na wagę wsparcia międzynarodowego.

Międzynarodowy zespół śledczy

Zbigniew Ziobro przypomniał także, że 25 marca na wniosek Ukrainy, Polski i Litwy został powołany międzynarodowy zespół śledczy i dodał, że wówczas apelowano, aby inne kraje przystąpiły do prac zespołu i poinformował, że dotąd tak się nie stało.

- Do śledztwa zdecydował się przystąpić niezależny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, pan prokurator (Karim - przyp. red.) Khan - przekazał szef MS i dodał, że podpisany został drogą elektroniczną dokument w tej sprawie.

- Byłbym niezwykle rad - to byłoby wzmocnienie nie tylko w wymiarze symbolicznym, ale też realnych możliwości śledczych - gdyby słowa szefowej KE Ursuli von der Leyen weszły w życie - żeby inne kraje, które również dysponują nowoczesnymi narzędziami technologii śledczej, zechciały nie tylko składać deklaracje, tylko realnie przystąpić do tego śledztwa - podkreślił minister.

Jak stwierdził, zaangażowanie innych krajów w śledztwo zaznaczyłoby jedność wspólnoty międzynarodowej wobec rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Posłuchaj

Międzynarodowy Trybunał Karny dołączył do polsko-ukraińsko-litewskiego zespołu, badającego rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie - (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

REKLAMA

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej