more_horiz
Wiadomości

Co z likwidacją Izby Dyscyplinarnej? Prezydencki projekt wraca do komisji

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 06:56
Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wraca pod obrady sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Projekt przewiduje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej oraz powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
Prezydencki projekt dot. zmian w Sądzie Najwyższym wraca pod obrady sejmowej komisji sprawiedliwości
Prezydencki projekt dot. zmian w Sądzie Najwyższym wraca pod obrady sejmowej komisji sprawiedliwościFoto: Tatyana Vyc/Shutterstock

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił, że od przebiegu prac komisji zależy to, czy ustawę uda się uchwalić na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Stwierdził, że rządzący są zwolennikami reformy kwestii realizowania postępowań dyscyplinarnych w sądownictwie. Zaznaczył także, że dotyczy to m.in. likwidacji Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Podkreślił równocześnie, że decyzja w tym zakresie już zapadła.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN?

Izba Odpowiedzialności Zawodowej od Izby Dyscyplinarnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Prezydent proponuje, aby składała się z 11 sędziów wskazanych przez niego spośród 33 sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym, wyłonionych wcześniej w drodze losowania na posiedzeniu kolegialnym Sądu Najwyższego. Projekt przewiduje także wprowadzenie tzw. testów niezawisłości sędziowskiej.

Złożenie poprawek zapowiedziały m.in. Solidarna Polska oraz PSL. Obie partie uzależniają poparcie dla projektu od uwzględnienia zaproponowanych zmian.

Solidarna Polska krytykuje projekt prezydenta

W niedzielę o obawach koalicyjnej Solidarnej Polski mówił w Polsat News wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. - Nasze stanowisko odnośnie do projektu pana prezydenta znane jest od dłuższego czasu. My, jako Solidarna Polska, wskazujemy na to, co ta ustawa może spowodować. Ona może spowodować chaos w sądach - podkreślił.

- Jeżeli zostaną wprowadzone testy niezawisłości dla sędziów, to każda sprawa będzie miała drugą sprawę o test niezawisłości sędziego. Sędziowie, zamiast orzekać w sprawach, które ludzie przynoszą do sądu, będą zajmować się sami sobą. Rodzi to ryzyko, że duża grupa sędziów zostanie odsunięta od orzekania - ocenił wiceminister.

PSL: poprzyjcie nasze poprawki

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odrzucić radykałów i przyjąć nasze poprawki do przepisów o Sądzie Najwyższym, będą wtedy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - mówił z kolei w piątek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Chodzi m.in. o poprawki, które zapowiadał poseł PSL Krzysztof Paszyk, zmierzające do tego, aby w organie, który zastąpi Izbę Dyscyplinarną, znaleźli się sędziowie z co najmniej siedmioletnim stażem w SN. Zgodnie z tymi poprawkami osoby, które obecnie zasiadają w Izbie Dyscyplinarnej, przejdą w stan spoczynku.

Posiedzenie komisji rozpocznie się o godzinie 10.00.

Posłuchaj
00:15 Muller IAR.mp3 Rzecznik rządu Piotr Müller mówił, że od przebiegu prac komisji zależy to, czy ustawę uda się uchwalić na najbliższym posiedzeniu Sejmu (IAR)

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem