more_horiz
Wiadomości

Matura 2022. MEiN: 47 uchodźców z Ukrainy będzie zdawać polską maturę

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 05:00
47 uchodźców z Ukrainy będzie zdawać polską maturę - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zdecydowana większość ukraińskich uczniów przebywających w Polsce chce zdawać egzaminy maturalne zdalnie, w systemie ukraińskim.
Matura 2022 rozpocznie się 4 maja o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Matura 2022 rozpocznie się 4 maja o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.Foto: Shutterstock

Wszystko jednak zależy od władz Ukrainy, które mają zdecydować o tym, czy matura na Ukrainie się odbędzie, czy zostanie wprowadzone zwolnienie z matury - dodał Przemysław Czarnek.

Jeżeli władze Ukrainy podejmą decyzje o przeprowadzeniu matury ukraińskiej, strona polska zapewni pomoc w jej zorganizowaniu w polskich szkołach. Egzaminy miałyby się odbyć latem, czyli podczas wakacji polskich uczniów. - Z technicznego, nie merytorycznego punktu widzenia, zadeklarowaliśmy swoją otwartość - powiedział minister edukacji i nauki.

W polskim systemie oświaty jest 190 tysięcy uczniów z Ukrainy. Poza egzaminem maturalnym prawie siedem tysięcy dzieci z Ukrainy będzie zdawało egzamin ósmoklasisty.

Posłuchaj
00:31 11705317_1-czar.mp3 Minister edukacji i nauki: polską maturę będzie zdawać 47 uchodźców z Ukrainy (IAR) 

W tym roku matura w Polsce potrwa od 4 do 23 maja. Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym.

paw/

Zobacz także

Zobacz także