Anna Moskwa: jesteśmy przygotowani na zupełne odcięcie dopływu rosyjskich surowców

- Od pierwszego dnia wojny deklarujemy, że jesteśmy gotowi na pełną niezależność od rosyjskich surowców - zaznaczyła minister klimatu Anna Moskwa. Gazprom poinformował PGNiG, że przerywa dostawy gazu z powodu odmowy płatności w rublach. 

2022-04-26, 20:38

Anna Moskwa: jesteśmy przygotowani na zupełne odcięcie dopływu rosyjskich surowców

Minister klimatu Anna Moskwa oświadczyła, że "Polska jest przygotowana na zupełne odcięcie dopływu rosyjskich surowców". Jak dodała, ani dekret prezydenta Rosji o płatnościach w rublach, ani pismo wzywające do regulowania płatności w rublach, które PGNiG otrzymało od Gazpromu, nie są dla spółki zobowiązujące. 

Minister na wtorkowej konferencji wskazała, że magazyny gazu w Polsce zapełnione są obecnie w ok. 80 proc., podczas gdy w ub.r. było to 39 proc.

- Na dzień dzisiejszy nie widzimy żadnej potrzeby, aby z tych magazynów korzystać, co więcej, będziemy je uzupełniać do pełnego zapełnienia, czyli do 99 proc. - powiedziała.

Wyjaśniła, że realizowane na bieżąco dostawy zapewniają aktualne zapotrzebowanie krajowych odbiorców, a "magazyny mogą być uruchamiane w sytuacji braku bilansu pomiędzy zapotrzebowaniem a dostawami". Dzisiaj - jak zapewniła - "zupełnie nie jesteśmy w takiej sytuacji, a kontrakty zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe są realizowane".

REKLAMA

Posłuchaj

Minister Anna Moskwa: będziemy uzupełniać magazyny gazu (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

"Będziemy w stanie ochronić naszą gospodarkę"

Z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że wszyscy dotychczasowi odbiorcy gazu w Polsce otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili. - Gaz-System realizuje strategie dywersyfikacji, czyli zróżnicowania kierunków i źródeł dostaw gazu do Polski i wariant zakładający odcięcie dostaw rosyjskich był przygotowywany i jest w tej chwili już realizowany. Jest to wariant, w którym wszyscy odbiorcy gazu w Polsce, dotychczasowi, otrzymają ten surowiec na tym poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili - powiedział Naimski.

Do informacji o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski odniósł się też premier Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania z dziennikarzami w Berlinie powiedział, że Polska przygotowywała się wcześniej do dywersyfikacji gazu i do pozyskiwania go z różnych kierunków. - Nawet przed uruchomieniem Gazociągu Bałtyckiego będziemy w stanie ochronić naszą gospodarkę, ochronić gospodarstwa domowe, ludzi, Polaków przed tak dramatycznym krokiem ze strony Rosji - dodał szef rządu.

Czytaj także:

Całkowite wstrzymanie gazu

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach.

REKLAMA

Zgodnie z informacją PGNiG, rosyjski koncern podał, że wstrzymanie dostaw nastąpi w wyniku zakazu ich realizacji nałożonego na Gazprom zgodnie z postanowieniami dekretu prezydenta Federacji Rosyjskiej z 31 marca 2022 r., w związku z kontynuowaniem przez polską spółkę rozliczania jej zobowiązań za gaz dostarczany przez Gazprom zgodnie z aktualnymi warunkami i odrzuceniem możliwości dokonywania ostatecznej płatności w rublach. 

W ocenie PGNiG, wstrzymanie dostaw gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego. W związku z tym spółka podejmie stosowne działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktu oraz zastrzega sobie prawo do skorzystania z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych, jak również z uprawnień wynikających z przepisów prawa. 

Jak poinformowało też wspólnie PGNiG i operator przesyłowy gazu Gaz-System, spółki pozostają w stałym kontakcie, monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze. Będą też na bieżąco informować rynek. 

Uzupełnieniem bilansu krajowe wydobycie gazu

Obecna infrastruktura przesyłowa zarządzana przez Gaz-System funkcjonuje bez zakłóceń. Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem - poinformowały PGNiG i Gaz-System. 

PGNiG zaznaczyło, że jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków m.in. poprzez połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz terminal LNG w Świnoujściu, który sukcesywnie zwiększa liczbę obsługiwanych metanowców. Uzupełnieniem bilansu jest krajowe wydobycie gazu oraz zapasy paliwa zgromadzone w podziemnych magazynach gazu. Obecnie stan zapełnienia magazynów wynosi ok. 80 procent i jest znacząco wyższy niż w analogicznym okresie w poprzednich latach - wskazano

REKLAMA

ASP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej