Europejski Kongres Gospodarczy dobiega końca. Dominowały tematy związane z wojną na Ukrainie
W środę w Katowicach zakończy się 14. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Od poniedziałku politycy, eksperci i przedstawiciele biznesu rozmawiają o najważniejszych tematach dotyczących gospodarki.
2022-04-27, 06:10
We wtorek uczestnicy kongresu dyskutowali między innymi o wykorzystaniu nowoczesnych technologii w biznesie.
Nowoczesne technologie w biznesie
Wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw Olga Semeniuk powiedziała, że małe i średnie firmy nie są jeszcze gotowe na wykorzystanie sztucznej inteligencji.
- Jest ona wyzwaniem dla dużych firm, które ją wdrażają. Natomiast w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jest przed nami kilkuletni proces nadrabiania zaległości związanych, chociażby ze sprzedażą e-commerce. Przed nami jeszcze długa druga, chociażby w postaci takich etapów jak automatyzacja i robotyzacja - mówiła Olga Semeniuk.
W środę uczestnicy kongresu będą rozmawiali między innymi o wyzwaniach stojących przed samorządami, przyszłości turystyki oraz o górnictwie i hutnictwie.
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy o konsekwencjach wojny
Wiodącym tematem tegorocznego spotkania polityków, biznesmenów, ekonomistów i przedstawicieli świata nauki jest sytuacja społeczna i gospodarcza po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W pierwszym dniu EKG zwracano m.in. uwagę na problem wysokiej inflacji jako konsekwencji wojny na Ukrainie.
Premier Mateusz Morawiecki, otwierając kongres w Katowicach, ocenił, że banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp. Zapowiedział wsparcie kredytobiorców w postaci wakacji kredytowych, dopłat do rat kredytów i nowego wskaźnika oprocentowania kredytu.
Drugi dzień kongresu dominowały dyskusje na tematy bezpieczeństwa energetycznego, dezinformacji, handlu zagranicznego oraz inwestycji w samorządach.
Posłuchaj
jmo
REKLAMA
REKLAMA