Liczba zakażeń koronawirusem wciąż maleje. Sprawdź najnowszy raport MZ
Minionej doby badania potwierdziły 857 zakażeń koronawirusem, w tym 71 ponownych. 63 osoby wyzdrowiały, z kolei 20 osób to przypadki śmiertelne z powodu COVID-19 - poinformowano na stronach rządowych. Wykonano 14 117 testów w kierunku SARS-CoV-2.
2022-04-29, 11:14
Na COVID-19 zmarło 4 chorych, a w wyniku współistnienia COVID-19 z innymi chorobami - 16 osób.
Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 995 674 przypadki. Zmarły 116 042 osoby z COVID-19.
Minister zdrowia Adma Niedzielski poinformował, że w połowie maja zostanie zniesiony stan epidemii w Polsce, natomiast pozostanie stan zagrożenia epidemicznego. - Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej - przekazał.
Stan epidemii w Polsce
Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.
REKLAMA
Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.
Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.
Zasady zlecania testów
Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.
- "Nietypowy" przypadek COVID-19 i setki odwołanych lotów. Desperacka walka Chin z wirusem trwa
- Naukowcy z Wuhan ostrzegają przed zupełnie nowym koronawirusem NeoCoV. "Może przenieść się na ludzi"
es
REKLAMA