more_horiz
Wiadomości

Złote Medale "Gloria Artis" wręczone. Piotr Gliński: Polska dziękuje za Wasze osiągnięcia

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 16:28
Projektantka mody Barbara Hoff, socjolog kultury profesor UKSW Elżbieta Rekłajtis oraz wieloletni proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza w Warszawie, opiekun administracyjny Starych Powązek ksiądz Marek Gałęziewski zostali uhonorowani Złotymi Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Uhonorowani Złotymi Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Uhonorowani Złotymi Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"Foto: PAP/Radek Pietruszka

Podczas uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że to jest najwyższe odznaczenie w dziedzinie kultury w Polsce. - Polska Państwu dziękuje za Wasze osiągnięcia, za wszystko co zrobiliście dla polskiej kultury - mówił wicepremier.

Ksiądz prałat Marek Gałęziewski, pełniąc z ramienia Archidiecezji Warszawskiej funkcję dyrektora Zarządu Cmentarza Powązkowskiego Stare Powązki i będąc jednocześnie proboszczem parafii pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza, przez 28 lat sprawował pieczę nad rzymskokatolickim cmentarzem na Starych Powązkach - najstarszej, funkcjonującej nieprzerwanie od 1790 roku, nekropolii w stolicy, uznanej w 2014 roku za Pomnik Historii. Z inicjatywy duchownego i pod jego kierownictwem przeprowadzonych zostało wiele prac remontowych, technicznych i konserwatorskich. Ksiądz Marek Gałęziewski podkreślił, że Złoty Medal "Gloria Artis" jest dla wszystkich, którzy przez 28 lat pracowali z nim na nekropolii Starych Powązek.

Posłuchaj
00:24 11714418_1.mp3 Barbara Hoff, prof. Elżbieta Rekłajtis i ks. Marek Gałęziewski uhonorowani Złotymi Medalami "Gloria Artis" (IAR) 

Uhonorowane także dwie kobiety

Złoty Medal "Gloria Artis" odebrała także projektantka mody, pierwsza dama polskiej mody, dziennikarka i historyk sztuki Barbara Hof. Od lat siedemdziesiątych organizowała pokazy mody swoich kolekcji i w każdym sezonie wypuszczała do sprzedaży kilkadziesiąt oryginalnych wzorów dostępnych w setkach tysięcy egzemplarzy. Były one powiewem zachodniego szyku w siermiężnej rzeczywistości Polski Ludowej. Barbara Hoff przyznała, że nie wie, jak jej się to udawało

Posłuchaj
00:26 11714418_2.mp3 To było prawie niemożliwe mówi Barbara Hoff (IAR) 

Elżbieta Rekłajtis jest z wykształcenia orientalistką i socjologiem kultury, emerytowaną profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ważną tematyką podejmowaną przez profesor jest specyfika kultury polskiej, ukształtowanej przez trudne warunki historyczne, które paradoksalnie wytworzyły pewną społeczną trwałość, oraz rola polskiej kultury w podtrzymywaniu tożsamości i godności wspólnoty narodowej, a także problematyka polskiej inteligencji. Jako socjolog kultury Elżbieta Rekłajtis specjalizuje się w dziedzinie komunikacji międzykulturowej i problematyce społeczno-kulturowej krajów arabskich Maghrebu i Bliskiego Wschodu. Jest w tej dziedzinie niekwestionowanym autorytetem.

Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawane są od 2005 roku osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to honoruje wybitne zasługi na polu kultury i ma trzy stopnie: medal złoty, srebrny i brązowy.

Czytaj także:

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem