more_horiz
Wiadomości

Jak się chronić przed dezinformacją w mediach społecznościowych? NASK uczula użytkowników na fake newsy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 06:00
Do informacji przekazywanych w mediach społecznościowych (na przykład na Facebooku lub Twitterze) należy mieć ograniczone zaufanie i pamiętać, że mogą być one zmanipulowane albo zupełnie fałszywe. Przypominają o tym eksperci z NASK - Państwowego Instytutu Badawczego, który w drugiej połowie kwietnia opublikował Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie dezinformacji.
NASK uczula użytkowników sieci na dezinformację i fake newsy
NASK uczula użytkowników sieci na dezinformację i fake newsyFoto: Shutterstock/carballo

Marta Gromada z Działu Przeciwdziałania Dezinformacji NASK powiedziała, że w miarę możliwości warto sprawdzić podstawowe dane o zdjęciu, filmie, wpisie lub artykule znalezionym w sieci.

- Czy jest podpisany z imienia i nazwiska autor danej treści, czy zdjęcie ma źródło, czy wydarzenie, które opisuje możemy zweryfikować w jakimś innym medium. Czy medium, z którego korzystamy przypadkiem nie powstało wczoraj tylko jest już znanym źródłem informacji. Zawsze warto tę samą wiadomość sprawdzić w różnych serwisach tak żeby mieć pewność, że to o czym czytamy miało miejsce i faktycznie się wydarzyło - mówiła Marta Gromada, kierownik Zespołu Konfekcjonowania Danych w NASK.

Eksperci NASK przypominają, że osoby stojące za kampaniami dezinformacyjnymi w sieci często wykorzystują w swoich materiałach i wpisach treści, które celowo wzbudzają wśród odbiorców poczucie strachu, zagrożenia, wzmacniają antynaukowe tezy czy dyskredytują konkretne osoby lub grupy.

Posłuchaj
00:24 11715246_3.mp3 NASK uczula użytkowników sieci na dezinformację i fake newsy (IAR)

Dezinformacja w sieci. NASK czeka na zgłoszenia

W ramach samodzielnej walki z dezinformacją i profilaktyki Marta Gromada z NASK proponuje też przejrzeć uważnie swoje dotychczasowe źródła informacji z internetu. - Jakim mediom ufamy, jakim autorom. Jakie autorytety obserwujemy w mediach społecznościowych i kto jest naszym liderem opinii. Czy faktycznie chcemy żeby jakaś trenerka fitness edukowała nas w temacie geopolityki - powiedziała Marta Gromada.

NASK zachęca również do zgłaszania treści i profili w mediach społecznościowych, a także stron internetowych oraz serwisów, które rozpowszechniają fałszywe informacje.

- Uruchomiliśmy akcję #WłączWeryfikację gdzie na maila informacje@nask.pl każdy użytkownik może wysłać nam link do treści, która w jego ocenie jest dezinformująca. Również może oznaczyć nas tym hashtagiem #WłączWeryfikację na Facebooku i na Twitterze. To trafia do naszych analityków, którzy przeglądają te treści, sprawdzają je pod kątem dezinformacji i reagują na to - wyjaśniła Marta Gromada.

Zobacz także:

Kodeks Dobrych Praktyk

NASK na swoich profilach w mediach społecznościowych i stronie internetowej regularnie publikuje przykłady treści dezinformujących, wskazując mechanizmy manipulacji. Ponadto instytut prowadzi listę profili i stron szerzących fake newsy.

Dla internautów chcących pogłębić swoją wiedzę o dezinformacji NASK i kilkanaście organizacji oraz instytucji przygotowało Kodeks Dobrych Praktyk, dostępny między innymi poprzez stronę internetową NASK w zakładce #WłączWeryfikację (kliknij TUTAJ). Dokument na przeszło 20 stronach szczegółowo opisuje sposoby szerzenia dezinformacji w sieci i daje wskazówki jak chronić się przed jej wpływem.

Zobacz także: wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w PR24

jp

Zobacz także

Zobacz także