more_horiz
Wiadomości

Rozpoczyna się XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Otwiera go Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 06:00
Pod hasłem "Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego" od 1 do 7 maja odbędzie się XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.
Rozpoczyna się XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny
Rozpoczyna się XIV Ogólnopolski Tydzień BiblijnyFoto: Piotr Opoka/Shutterstock

Otwiera go VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego pod hasłem "Pokój temu domowi". Biblista, kapłan archidiecezji warszawskiej oraz przewodnik po Ziemi Świętej ksiądz Maciej Jaszczołt, powiedział, za świętym Hieronimem, że "kto nie zna Biblii, ten nie zna Jezusa".

Ks. Jaszczołt: Pismo Święte jest biografią Chrystusa

- Święty Hieronim, który tłumaczył Pismo Święte na łacinę, mówił, że dopiero w Piśmie Świętym poznać to, Kim jest Chrystus. To tam jest cała zapowiedź o Chrystusie. Cały Stary Testament, który Go zapowiada, jest znakiem wielkiej nadziei i oczekiwania. Nowy Testament z kolei, jest opowieścią o Chrystusie. Święty Hieronim mówi, że jeśli nie znasz Pisma Świętego, to nie możesz mówić, że znasz Chrystusa i nie możesz też Go głosić - mówi IAR biblista.

Dodaje, że "aby poznać Chrystusa, trzeba poznać Jego biografię, którą jest Pismo Święte". - Jeśli chcesz poznać Chrystusa, wejść z Nim w relację, być Jego świadkiem - nie wystarczy tylko, że jesteś na Mszy w niedzielę, przyjmujesz Komunię, czy chodzisz do spowiedzi. Pismo Święte jest biografią Chrystusa, taką najgłębszą, najpełniejszą - Tego, który jest naszym fundamentem. Pismo Święte powstało w konkretnym kręgu kulturowym, w konkretnym czasie, ale dotyka wielu rzeczy, które są dla nas bardzo współczesne, aktualne. Czasy się zmieniły, królestwa upadały, języki wyginęły, ale człowiek się nie zmienił - podkreśla kapłan.

Posłuchaj
00:27 11716237_1.mp3 Ks. Jaszczołt: jak mówił święty Hieronim, dopiero w Piśmie Św. możemy poznać, kim był Chrystus (IAR) 

"Powinniśmy naśladować Chrystusa"

- Odpowiedzią na Bożą Miłość jest Chrystus - wyjaśnia autor projektu biblijnego "Jaskinia Słowa". - Jezus pokazuje, co znaczy Boże przebaczenie, Boże Miłosierdzie. My, chrześcijanie, powinniśmy naśladować Chrystusa, miłość nieprzyjaciół, miłość tych, którzy myślą inaczej - tego wzorem jest Pismo Święte. Po każdej lekturze Pisma Świętego mówimy - "oto Słowo Boże". Sam Bóg, który stworzył świat, który stworzył nasze serca, daje nam to Słowo jako konkretną mapę, by nie zbłądzić w życiu, by iść właściwą drogą - zaznacza kapłan archidiecezji warszawskiej ksiądz Maciej Jaszczołt.

Uroczysta celebracja Narodowego Czytania Pisma Świętego z udziałem zaproszonych lektorów odbędzie się w sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach i będzie transmitowana na żywo w TVP 1 o godz. 7.00. Ten sam rytuał czytania Pisma świętego towarzyszy Mszy świętej sprawowanej w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, która będzie transmitowana na żywo w TVP1 o godz. 11.00 oraz Mszy św. transmitowanej z Jasnej Góry przez TV Trwam o godz. 9.30.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem