more_horiz
Wiadomości

Niezależność energetyczna UE. Anna Moskwa: jest plan "B"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 15:35
Anna Moskwa udała się do Brukseli na posiedzenie nadzwyczajnej Rady Ministrów Energii UE, gdzie zaproponuje wprowadzenie specjalnej opłaty od rosyjskich surowców. Minister klimatu i środowiska mówiła, że że państwa Unii są skłonne zgodzić się na stopniowe odchodzenie od rosyjskiej ropy do końca roku. - To scenariusz może nie maksymalny, ale jest to plan b, który byłby elementem solidarności i faktycznym działaniem państw na rzecz pełnego uniezależnienia się,
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa o nadzwyczajnej unijnej Radzie Ministrów Energii w Brukseli
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa o nadzwyczajnej unijnej Radzie Ministrów Energii w BrukseliFoto: PAP/Marcin Obara

Polska zaproponuje wprowadzenie specjalnej opłaty od rosyjskich surowców. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa udała się do Brukseli, na posiedzenie nadzwyczajnej Rady Ministrów Energii UE. Przedstawi tam projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez tzw. "rosyjski ETS".

- Ta opłata miałaby zależeć w wysokości od procentu uzależnienia się od surowców rosyjskich, mechanizm miałby mobilizować tempo derusyfikacji - mówiła.

Scenariusz UE

Minister klimatu i środowiska mówiła, że państwa Unii są skłonne zgodzić się na stopniowe odchodzenie od rosyjskiej ropy do końca roku. - To scenariusz może nie maksymalny, ale jest to plan b, który byłby elementem solidarności i faktycznym działaniem państw na rzecz pełnego uniezależnienia się, mam nadzieję, że dziś będzie czas na omówienie szczegółów - dodała.

Anna Moskwa dodała, że Ukraina wciąż potrzebuje wsparcia w odbudowie infrastruktury gazowej i energetycznej, a także dostarczania surowców. Polska będzie apelowała na arenie unijnej o zwiększenie tych dostaw. - Polska jest bardzo solidarna w przekazywaniu maksymalnych mocy surowcowych przez granicę, będziemy apelować o większe zaangażowanie państw europejskich - powiedziała.

Nadzwyczajne spotkanie ministrów do spraw energii krajów członkowskich Unii Europejskiej rozpocznie się o 15:00.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także