"Nie ma zagrożenia przerwania dostaw". Jacek Sasin w Sejmie o bezpieczeństwie energetycznym Polski

2022-04-27, 14:37

"Nie ma zagrożenia przerwania dostaw". Jacek Sasin w Sejmie o bezpieczeństwie energetycznym Polski
Wicepremier J. Sasin: nie ma zagrożenia przerwania dostaw gazu do odbiorców krajowych. Foto: PAP/Piotr Nowak

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewniał w Sejmie, że nie ma zagrożenia polegającego na przerwaniu lub ograniczeniu dostaw gazu do odbiorców krajowych. Wiceszef rządu przedstawił w Sejmie informację dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Jacek Sasin podkreślał, że nasz kraj od dłuższego czasu przygotowywał się do odcięcia przez Rosję dostaw gazu poprzez inwestycje infrastrukturalne oraz zapełnienie magazynów. Zaznaczył, że te magazyny w pełni należą do Polski, natomiast w przypadku Niemiec są one w posiadaniu Gazpromu. Poinformował, że polskie magazyny są zapełnione w 76 procentach.

Dywersyfikacja dostaw

Minister Jacek Sasin powiedział też, że Polska ma możliwość pozyskiwania dostaw gazu z innych kierunków poprzez gazoport w Świnoujściu, a także interkonektory ze Słowacją, Czechami i Niemcami. Dodał, że za kilka dni uruchomione zostanie również połączenie z Litwą, do tego dochodzi wydobycie krajowe na poziomie 4 miliardów metrów sześciennych.

W październiku uruchomiony zostanie gazociąg Baltic Pipe, którym do Polski dostarczany będzie gaz z Norwegii.

Dzięki tym źródłom dostaw Polska będzie mogła w pełni uniezależnić się od dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego, które zostały dziś wstrzymane przez Gazprom.

Krytyka Rosji przez KE

Szefowa Komisji Europejskiej napisała, że działanie Gazpromu jest nieuzasadnione i niedopuszczalne i po raz kolejny pokazuje, że Rosja jest nierzetelnym dostawcą gazu. Ursula von der Leyen napisała, że Komisja jest w ścisłym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi.

- Komisja Europejska analizuje sytuację w Unii po wstrzymaniu przez Gazprom dostaw gazu do Polski i Bułgarii - tak usłyszała w Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Spodziewane jest dziś oświadczenie Komisji.

We Wspólnocie obowiązuje zasada solidarności energetycznej, to znaczy, że jeśli jakiś kraj zgłosi problemy, wtedy pozostałe spieszą z pomocą i przesyłają surowiec interkonektorami. W Unii toczą się też prace nad uniezależnieniem się od dostaw rosyjskiego gazu.

Posłuchaj

Informacja w Sejmie na temat bezpieczeństwa energetycznego (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

dz

Polecane

Wróć do strony głównej