more_horiz

Gazprom wstrzymał dostawy do Polski. Wąsik uspokaja: jesteśmy bezpieczni

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 08:10
- W żadnym wypadku nie grozi nam kryzys gazowy - oświadczył na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Wąsik. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji mówił, że Polska jest "bezpieczna gazowo", pomimo decyzji Rosji o wstrzymaniu dostaw.

Gazprom zapowiedział, że od środy, 27 kwietnia, wstrzymuje całkowicie dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka domaga się płatności za surowiec w rublach, Polska od pewnego czasu zapowiadała, że nie będzie za gaz płacić w tej walucie.

"Jesteśmy bezpieczni gazowo"

Jak tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Wąsik, zgoda na płatność w rublach byłaby dla polskiej spółki PGNiG niekorzystna. - Trzeba by było założyć konto w rosyjskim banku, zamienić dolary albo euro po kursie państwowym - wskazał. Ponadto dokonywanie transakcji w tej walucie, co podkreślił wiceminister, nie byłoby zgodne z zawartymi umowami.

- Biorąc pod uwagę wszystkie nasze zasoby i zapasy oraz uruchomienie Baltic Pipe, jesteśmy bezpieczni gazowo - zaznaczył.

Czytaj także:

Wiceszef MSWiA: Baltic Pipe ruszy jesienią

Wiceszef MSWiA oświadczył, że "w żadnym wypadku nie grozi nam kryzys gazowy", choć pewne problemy mogą się pojawić. - Wiedzieliśmy, jako rząd, że te perturbacje, kłopoty z gazem, mogą być, bo Władimir Putin traktuje gaz i ropę jako broń - wskazał. Przypomniał m.in. decyzję o budowie gazociągu Baltic Pipe i rozbudowie gazoportu w Świnoujściu. Ponadto, jak mówił, "mamy pełne magazyny".

Maciej Wąsik poinformował, że "Baltic Pipe jest realizowany zgodnie z programem". - Jesienią będzie uruchomiony, w październiku powinien osiągnąć pełną przepustowość - stwierdził.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: Maciej Wąsik (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji)
Data emisji: 27.04.2022
Godzina emisji: 7.06

PR24/IAR

Zobacz także

Zobacz także