more_horiz
Wiadomości

Debata o przyszłości narodów w Federacji Rosyjskiej. Podczas dyskusji w Warszawie m.in. temat deputynizacji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 03:13
W Warszawie odbędzie się w niedzielę debata o przyszłości narodów w Federacji Rosyjskiej. W Forum Wolnych Narodów Rosji mają wziąć udział politycy, działacze praw człowieka i na rzecz wolności z Federacji Rosyjskiej, krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
W Warszawie odbędzie się debata o przyszłości narodów w Federacji Rosyjskiej
W Warszawie odbędzie się debata o przyszłości narodów w Federacji RosyjskiejFoto: shutterstock.com/Pukhov K

Rosjanka działająca na rzecz wolności Czeczenii Inna Kuroczkina powiedziała IAR, że jest ogromna potrzeba dyskusji na temat wolności narodów w Federacji Rosyjskiej. - To jest ogromna rzecz, historyczny moment, bo temat wolnych narodów okupowanych przez Rosję było ukrywany, to było tabu. Jest zakaz tematu niezależności narodów na terenie Federacji Rosyjskiej - powiedziała.

Brak rzetelnych informacji o Rosji

Wadim Pietrow z Kaliningradu powiedział IAR, że Rosjanom brakuje rzetelnej informacji na temat sytuacji w Federacji Rosyjskiej. Dlatego debata w Warszawie jest dla niego przełomowym momentem, który może wyłonić wspólne rozwiązania dla tych narodów. Dodał, że do tej pory nie było takiej platformy porozumienia między ludźmi, którzy są przeciw rosyjskiemu imperializmowi.

Konferencja celowo została zorganizowana 8 maja - w dniu, który przez Rosjan jest świętowany jako dzień zwycięstwa i końca drugiej wojny światowej. Organizator konferencji Fundacja Solidarności Dziennikarskiej wskazuje, że to dobry czas, aby do debaty usiedli przedstawiciele narodów zniewolonych przez rosyjski imperializm.

Tematy dyskusji podczas Forum Wolnych Narodów Rosji to deimperializacja, demilitaryzacja, deputynizacja i przyszłość ekonomiczna.
W konferencji weźmie udział między innymi Ilja Ponomariow, jedyny poseł rosyjskiej Dumy, który głosował przeciwko przyłączeniu Krymu do Rosji. Zaproszeni są także opozycjoniści z Czeczenii, Tatarstanu czy Białorusi. Polskę będzie reprezentował profesor Przemysław Żurawski vel Grajewski, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga i dziennikarka Maria Przełomiec.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także