more_horiz
Wiadomości

Matura 2022. Kolejne zmagania z matematyką i językiem hiszpańskim

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 06:22
W kolejnym dniu matur, rano odbędą się egzaminy z matematyki na poziomie rozszerzonym, a po południu - z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzyczne. Do nieobowiązkowych sprawdzianów przystąpi ponad 70 tysięcy maturzystów
Do matury z matematyki na poziomie rozszerzonym przystępuje w całej Polsce ponad 70 tysięcy ludzi
Do matury z matematyki na poziomie rozszerzonym przystępuje w całej Polsce ponad 70 tysięcy ludziFoto: PAP/Marcin Bielecki

Chęć zdawania egzaminu pisemnego z matematyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 77,5 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Znacznie mniej - 1183 abiturientów - zadeklarowało chęć zdawania egzaminu pisemnego z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym, a na poziomie dwujęzycznym - 175.

Nieobowiązkowy, a popularny

Egzamin rozszerzony z matematyki jest nieobowiązkowy, ale jest jednym z najchętniej wybieranych przez zdających przedmiotów dodatkowych. Zdający z Liceum imienia Klementyny Hoffmanowej powiedzieli, że egzamin będzie znacznie trudniejszy, niż ten na poziomie podstawowym.

00:27 maturzyści - setki .mp3 - Mam nadzieję, że będzie łatwe zadanie z optymalizacji, bo jest za 7 punktów. I liczę, że nie będzie za dużo trygonometrii - mówili maturzyści (IAR)

Wraz z tegorocznymi absolwentami egzaminy zdawać będą też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich będą osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik.

Trzy egzaminy obowiązkowe

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Najczęściej wybieranym przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym jest angielski. Na drugim miejscu znalazła się matematyka.

W tym roku abiturienci nie muszą przystępować do dwóch - obowiązkowych w latach ubiegłych - egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Minimum 30 proc. puntków

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem