W Archiwum Akt Nowych zaprezentowano skrzynkę pocztową z Powstania Warszawskiego. Znaleziono ją na złomowisku
Oryginalną skrzynkę Harcerskiej Poczty Polowej z okresu Powstania Warszawskiego wraz z jej zawartością zaprezentowano w Archiwum Akt Nowych. W skrzynce znaleziono między innymi kawałki zniszczonych gazet, które potwierdzają jej autentyczność.
2022-05-12, 16:38
Dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak powiedział, że być może przez tę skrzynkę przechodziły znajdujące się już od kilku lat w zasobach instytucji kartki pocztowe z kolekcji Jerzego Świderskiego. - Do naszego archiwum trafiły też zbiory zmarłego dwa tygodnie temu Zygmunta Głuszka, który badał tematykę Zawiszaków obsługujących Pocztę Polową Wojska Polskiego - dodał dyrektor.
Skrzynkę odkupił od dwóch właścicieli i przekazał Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego Tomasz Karasiński z Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław". Wcześniej znaleziono ją na złomowisku w okolicach Parczewa. - Być może jeden z ówczesnych mieszkańców Warszawy - wyjeżdżając ze stolicy - zabrał skrzynkę, w której przechowywał rodzinne dokumenty. Prawdopodobnie po jego śmierci ktoś ją po prostu wyrzucił. Półtora roku trwało pozyskanie skrzynki dla nowoutworzonego muzeum - wyjaśnił Tomasz Karasiński podczas spotkania z dziennikarzami w Pracowni Konserwacji Archiwaliów.
Wyprodukowana w 1937 r.
Autentyczność skrzynki wyprodukowanej w 1937 roku potwierdzają między innymi treść oraz stan znalezionych w niej kawałków prasy. Gazety pochodzą z okresu powojennego. Zawierają wzmianki na temat Powstania Warszawskiego i Armii Krajowej. - Jedna z gazet jest z lata 1945 roku. Znajdziemy w niej informację dotyczącą przeprowadzenia próby bomby atomowej przez Stany Zjednoczone, co miało miejsce miesiąc przed atakiem na Hiroszimę - zaznaczyła Magdalena Wiercińska z oddziału konserwacji archiwum.
REKLAMA
Archiwum Akt Nowych przechowuje największy na świecie zbiór dokumentów dotyczących Armii Krajowej. Znajduje się tam w sumie ponad 250 tysięcy stron oryginalnych pism wytworzonych w czasie wojny.
Posłuchaj
Posłuchaj
REKLAMA