more_horiz
Wiadomości

Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z pierwszą damą Ukrainy. Zełenska: dziękuję za pomoc

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 19:12
Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda odbyła wideorozmowę z pierwszą damą Ukrainy Ołeną Zełenską. Jej tematem była współpraca Polski i Ukrainy w zakresie pomocy humanitarnej wobec uchodźców oraz ludności cywilnej, pozostającej na Ukrainie.
A. Kornhauser-Duda rozmawiała z O. Zełenską
A. Kornhauser-Duda rozmawiała z O. ZełenskąFoto: KPRP/Grzegorz Jakubowski

Ołena Zełenska w imieniu narodu ukraińskiego złożyła na ręce polskiej pierwszej damy wyrazy głębokiej wdzięczności za polską solidarność, okazywaną od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od 24 lutego polską granicę przekroczyło ponad 3 miliony mieszkańców Ukrainy. W Polsce urodziło się prawie 1000 ukraińskich dzieci.

- Jestem dumna z Polaków, którzy otworzyli serca i drzwi swoich domów przed Braćmi Ukraińcami - powiedziała Agata Kornhauser-Duda, zapewniając, że nasi sąsiedzi mogą liczyć na wsparcie tak długo, jak to będzie konieczne.

Pierwsze damy rozmawiały o koordynacji działań pomocowych, polegających między innymi na udzieleniu zakwaterowania uchodźcom. Ołena Zełenska podkreśliła, że podczas licznych rozmów telefonicznych, jakie odbywa z rodakami, słyszy o ich wdzięczności za ogrom wsparcia, jakiego doświadczają w Polsce. - Moje rodaczki mówią, że otrzymują znacznie więcej, niż mogłyby oczekiwać. Gorąco za to dziękuję - powiedziała pierwsza dama Ukrainy. 

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zełenska: dziękuję za pomoc 

Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że dotychczas udało się bezpiecznie przewieźć z Ukrainy około tysiąca chorych dzieci.

- Trudno sobie wyobrazić, jakiego trudu wymaga od rodziców chorych dzieci podejmowanie leczenia w warunkach wojennych - powiedziała Ołena Zełenska. - To dla nich ogromne odciążenie, dziękuję. Od początku wojny właściwie nie odczuwamy granic między naszymi krajami - dodała pierwsza dama Ukrainy. Dzięki międzynarodowej solidarności ponad dwa tysiące sierot, często z głębokimi niepełnosprawnościami, znalazło się w przeznaczonych dla nich ośrodkach.

Małżonka Prezydenta RP wskazała, że w pomoc potrzebującym włączyła się także Polonia z całego świata, jak również zagraniczne instytucje, organizacje i środowiska. Pierwsze damy omówiły też potrzeby przebywających w Polsce uchodźców. Mówiły o założeniach ustawy regulującej pobyt Ukraińców w Polsce, rozmawiały o edukacji najmłodszych i programach, umożliwiających im pobieranie wykształcenia w ukraińskim systemie oświaty lub uwzględniających nauczanie języka i literatury ukraińskiej równolegle z językiem polskim.

Pomoc rzeczowa 

Małżonki prezydentów Polski i Ukrainy zadeklarowały wolę współpracy przy UN Global Compact Network - długoterminowym wsparciu w ramach ONZ. Ołena Zełenska podziękowała też za niedawną wizytę pierwszej damy RP w Kamieńcu Podolskim, gdzie dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych udało się przekazać pomoc rzeczową, zorganizowaną przez Kancelarię Prezydenta Polski. Pierwsze damy podjęły także temat zatrudniania ukraińskich pracowników, szkoleń językowych i zawodowych, zaangażowania ukraińskich nauczycieli oraz psychologów, a także konieczności organizacji opieki terapeutycznej dla Ukraińców przebywających zarówno w ojczyźnie, jak i poza nią.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem