Rząd PO-PSL chciał sprzedać Lotos Rosjanom? Kuźmiuk: odtajniona notatka wskazuje na próbę finalizacji

- Donald Tusk mówił na tle rafinerii w Gdańsku, że trudno ograniczać jakikolwiek kapitał międzynarodowy w dostępie do prywatyzacji naszych aktywów w sektorze energetycznym - powiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk w programie TVP Info, komentując ujawnioną notatkę z 2011 r., z której wynikało, że firmy powiązane z Federacją Rosyjską były procesie negocjacji zakupu koncernu paliwowego Lotos.

2022-05-16, 10:14

Rząd PO-PSL chciał sprzedać Lotos Rosjanom? Kuźmiuk: odtajniona notatka wskazuje na próbę finalizacji

"Super Express" dodarł do dokumentu z 2011 roku, który został podpisany przez ministra skarbu państwa w rządach PO-PSL Aleksandra Grada, z którego wynika, że rząd nosił się z zamiarem sprzedaży przedsiębiorstwa Lotos Rosjanom lub Węgrom.

W dokumencie tym wskazano trzech możliwych nabywców większościowego pakietu spółki Lotos. Wymieniono: węgierski MOL, holenderską Mercurię oraz rosyjsko-brytyjskie joint-venture Tiumeńskiej Kopalni Naftowej z British Petroleum (TNK-BP). 

Finalnie rząd Donalda Tuska zrezygnował z planów prywatyzacji rafinerii, a minister skarbu państwa Aleksander Grad pożegnał się ze swoim stanowiskiem.

Zamiar PO-PSL

- To pokazuje, że plan sprzedaży Lotosu Rosjanom nie był jedynie tematem konferencji prasowych, ale realnym zamierzeniem rządów PO-PSL - skomentował w rozmowie z gazetą wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Jak dodał, nawet średnio zorientowana osoba zdaje sobie sprawę, że Rosjanie używają surowców energetycznych do szantażu. 

REKLAMA

O komentarz do tej spawy został poproszony w programie TVP Info europoseł Zbigniew Kuźmiuk. - My znamy tę sprawę z wypowiedzi Tuska, który na tle rafinerii w Gdańsku mówił o tym, że trudno ograniczać jakikolwiek kapitał międzynarodowy w dostępie do prywatyzacji naszych aktywów w sektorze energetycznym i powiedział wprost, że trudno sobie wyobrazić, żebyśmy robili jakieś blokady ideologiczne rosyjskiego kapitału, rosyjskich firm - powiedział. Jak zaznaczył polityk dalej, jeżeli w resorcie skarbu państwa znalazły się trzy oferty na zakup Lotosu, to mogło oznaczać tylko jedno, mianowicie, że "takie zaproszenia zostały do nich skierowane". - Przecież publicznego przetargu na te aktywa nie było - wskazał.

W jego ocenie odtajniona notatka ministra Grada świadczy o tym, że nie było tu mowy o rozpoczęciu procesu, tylko "próba jego finalizacji". 

Treść ujawnionej notatki została również skomentowana przez prezesa Orlenu Daniela Obajtka. 

Czytaj także:

es/tvp.info

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej